وزیر جهادکشاورزی: مقابله با بیابان زایی در کشور نیاز به عزم ملی دارد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهادکشاورزی مشارکت فعال همه دستگاه های عضو برای انجام اقدامات مربوط به بیابان زدایی را در کشور خواستار شد و گفت: مقابله با پدیده بیابان زایی در کشور به عزم ملی نیاز دارد.

به گزارش سرویس خبری مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از ایرنا، محمود حجتی در نخستین نشست کارگروه ملی بیابان زدایی، از اعضای این کارگروه خواست تا در نتیجه سیاستگذاری ها و برنامه ریزی های لازم از گسترش بیابان جلوگیری شود.

وی افزود: در اولین فرصت تصویر روشن و جامعی از عوامل موثر در گسترش بیابان در کشور به این کارگروه ارایه نمایید تا براساس آن، راهکارهای مقابله با بیابان زایی اتخاذ شود.

وزیر جهادکشاورزی اظهار داشت: دو عامل طبیعی و اقدامات انسانی در تخریب منابع طبیعی و در نهایت ایجاد گسترش بیابان مؤثر هستند و ضروری است دبیرخانه با بهره گیری از ظرفیت های علمی، اجرایی و کارشناسی همه دستگاه های عضو، میزان هر کدام از این عوامل در تخریب منابع طبیعی و گسترش بیابان مشخص شود تا کارگروه برپایه آن، تصمیمات و راهکارهای لازم را اتخاذ کنند.

وزیر جهادکشاورزی دبیرخانه کارگروه را نیز موظف کرد نسبت به تهیه ساز و کارهای لازم برای پیگیری اقدامات و وظایف را در چارچوب یک جدول زمانی، برنامه ریزی کنند.

حجتی از دستگاه های ستادی دولت خواست پشتیبانی لازم را در اجرای این برنامه اقدام ملی به عمل آورند.

یادآور می شود، کارگروه ملی بیابان زایی در اجرای قانون الحاق دولت جمهوری اسلامی ایران به کنوانسیون سازمان ملل متحد برای بیابان زایی در کشورهایی که به طور جدی با خشکسالی و بیابان زایی مواجه هستند، تشکیل شده است.

ریاست این کارگروه طی حکمی از سوی حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رئیس جمهوری بعهده وزیر جهاد کشاورزی گذاشته شده است. ترکیب اعضای این کارگروه از وزرای جهادکشاورزی (رئیس کارگروه)، کشور، نیرو، نفت، امور خارجه، علوم تحقیقات و فناوری، دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، صنایع و معادن، آموزش و پرورش، ارتباطات و فناوری اطلاعات، راه و ترابری و یا نمایندگان تام الاختیار این وزرا تشکیل شده است.

همچنین یک نفر از نمایندگان عضو کمیسیون کشاورزی مجلس، روسای سازمان های حفاظت محیط زیست، میراث فرهنگی و گردشگری و صنایع دستی، صدا وسیما و یا نمایندگان تام الاختیار آنها، معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور و یا نماینده تام الاختیار، رئیس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و یک نفر از اساتید، محققان و صاحب نظران با تایید اعضای کارگروه در این کارگروه عضویت دارند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *