آخرین خبرها
اخبار کشاورزی

گیاهان دارویی و خوراکی محلات در ۵۰ هزار هکتار عرصه طبیعی رویش دارد

کشاورز جوان – رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان محلات گفت: در عرصه های طبیعی این شهرستان ۵۰ هزارهکتارگیاهان دارویی و خوراکی برای مصارف دارویی به صورت خود رو رویش دارد .

به نقل از ایرنا، ˈداود طالبیˈ انواع این گیاهان دارویی را شامل، کنگر، ریواس، باریجه، کتیرا، نعنا کوهی، آویشن و گاوزبان عنوان کرد و افزود: ریشه، برگ و غده این گیاهان دارویی و خوراکی در درمان بیماریها استفاده می شود.

وی اظهار داشت: مصرف این گیاهان به عنوان دارو بایستی با مشورت اهل فن و افرادی صورت گیرد که تجربه مصرف این دسته از داروهای گیاهی را دارند در غیر این صورت امکان عارضه بیماری وجود دارد.

طالبی، باریجه و کتیرا را دو گیاه دارویی عنوان کرد که در شهرستان محلات برای استفاده از آنان طرح بهره برداری وجود دارد و برداشت این دو نوع گیاه با نظارت منابع طبیعی انجام می شود.

رییس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری محلات گفت: ۴۴۷ هکتار از عرصه های منابع طبیعی این شهرستان تحت پوشش طرح تولید گیاهان دارویی کتیرا و باریجه قرار دارد.

طالبی افزود: ازسطح مفید ۴۳۵ هکتار اراضی کتیرا سالانه دو هزار و ۲۱۸ کیلوگرم کتیرای سفید و زرد در روستای ورین محلات استحصال می شود.

وی گفت: هرساله با آغاز فصل بهار تا پایان شهریوردوست داران و علاقه مندان استفاده از گیاهان دارویی به مناطق رشد گیاهان دارویی می روند و با برداشت گیاهان دارویی در مصارف خانگی مورد استفاده قرار می دهند.

طالبی افزود: از داروهای گیاهی عرق، پودر و افشره تهیه و با توجه به نوع بیماری در درمان امراض مصرف می شود.

وی، وسعت عرصه های ملی و طبیعی شهرستان محلات را ۱۸۵ هزار هکتار برآورد کرد و گفت: با درجه بندی غنی، متوسط و فقیراین مراتع به ترتیب ۴۵،۱۴ و ۶۴ هزارهکتار وسعت دارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code