عضو کمیسیون کشاورزی مجلس: زعفران ایران باید جهان شمول مدیریت شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو کمیسیون کشاورزی و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت:باید با همکاری با نهادهای بین المللی از جمله سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) کاری کنیم که محصول زعفران ایران به صورت جهان شمول مدیریت شود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، محمد اسماعیل نیاˈتوسعه زنجیره ارزش صنعت زعفرانˈ که در هتل پارس مشهد برگزار شد، افزود:باید در زمینه افزایش مصرف زعفران چه در داخل و چه در خارج از کشور فرهنگ سازی نمود و مخاطب را به سمت شناخت این ادویه مفید و استفاده بیشتر آن ترغیب کرد.

وی گفت:درصد کمی از شش میلیارد انسان موجود بر روی کره زمین زعفران را می شناسند که اگر سفرا و رسانه های ایران کاری کنند که سهم سرانه مصرف زعفران دنیا در هر سال به یک گرم افزایش یابد و به رقم شش هزار تن برسد تحولی بزرگ در تجارت و اقتصاد این محصول رخ خواهد داد.

او افزود: محور این مدیریت جهان شمول نیز باید با ایران باشد چون بیش از ۹۳ درصد زعفران جهان را کشورمان تولید می کند و اگر دنیا در این مسیر به کمک نیاید این بازار به سمت تقلب کشیده خواهد شد.

نماینده مردم کاشمر، بردسکن و خلیل آباد در مجلس شورای اسلامی گفت:اگر هم اکنون متوسط برداشت زعفران در هر هکتار سه کیلو و ۳۰۰ گرم است در مزارع ارگانیک این رقم به ۳۰ کیلوگرم نیز رسیده است.

اسماعیل نیا افزود:هدف از راه اندازی مزارع ارگانیک زعفران، رساندن عملکرد در هکتار به ۱۰ کیلو گرم و حذف کودشمیایی از فرایند تولید بوده است به طور مثال در مزارع ارگانیک روستای کلاته نوی کاشمر میزان برداشت در هر هکتار به ۱۶ کیلو گرم نیز رسیده است.

وی گفت:برای رسیدن به این منظور پیشنهاد شده که سه هزار میلیارد ریال برای تولید ارگانیک محصولات کشاورزی با محوریت زعفران در نظر گرفته شود.

او افزود:با اجرای این طرح به هر کشاورز ۳۵ میلیون ریال وام داده می شود تا کود ورمی کمپوست را با مواد آلی ترکیب و به خاک مزرعه اش وارد کند و کود شیمیایی را نیز حذف نماید.

وی گفت:این آمادگی وجود دارد که در ۱۸۰ هکتار از مزارع کشور این کار انجام شود که هم کاهش مصرف آب و هم افزایش محصولات و سلامت مصرف کنندگان را به دنبال دارد.

سمینار یک روزه ˈتوسعه زنجیره ارزش صنعت زعفرانˈ با همکاری بانک کشاورزی جمهوری اسلامی ایران و سازمان توسعه صنعتی ملل متحد(یونیدو) در مشهد عصر امروز نیز ادامه دارد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *