چرا گل‌ها دیگر بو و ماندگاری ندارند؟

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در حال حاضر بازار گل و گیاه ایران از نظر تولید،فروش و صادرات وضعیت مطلوبی ندارد به همین دلیل کیفیت گل‌ها آنگونه که باید باشد نیست؛ به‌طوری که می‌توان گفت بو و دوام گل‌ها اسیر سیر تولید گلخانه‌ای شده است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، غلامحسین سلطان محمدی – رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران – گفت: زمانی که در ایران تنها گل به منظور فروش تولید می‌شود به موارد جانبی آن توجه نمی‌شود؛ به‌طوری که تولید‌کنندگان گل در ایران تنها به زیبایی و ظاهر گل توجه می‌کنند.

وی یکی‌دیگر از عوامل بی بوشدن گل‌ها را پرورش آنها در گلخانه عنوان و اظهار کرد: زمانی که گل در گلخانه پرورش داده می‌شود به علت شرایط جوی گلخانه میزان دوام و بوی گل کاهش می‌یابد.

سلطان محمدی ادامه داد: برخی از گل‌ها مانند مریم هنگامی که در شرایط گلخانه‌ای به آن انرژی، کود شیمیایی و … به منظور رشد سریع داده می‌شود از عطر و بوی آن می‌کاهد.

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران با بیان این‌که گل‌هایی مانند نرگس شیراز که در فضای باز و در فضای مناسب خودش رشد می‌کند بوی خوبی دارد، گفت: هر گیاهی که در فصل مناسب خود و در هوای سرد رشد پیدا کند نه تنها بوی خوبی دارد بلکه از دوام و ماندگاری بیشتری برخوردار است.

نصف شدن دوره پرورش گل عامل افت کیفیت و ماندگاری

سلطان محمدی عامل بی بوشدن گل‌ها را پرورش آنها در گلخانه و گل‌های زیاد عنوان و اظهار کرد: می‌توان در گلخانه نیز شرایطی را فراهم کرد که گرما کاهش پیدا کند و گل‌ها بوی بیشتری را داشته باشند اما چون گرمای زیاد و کودهای شیمیایی موجب رشد سریع‌تر گل می‌شوند تولید‌کنندگان چنین کاری را انجام نمی‌دهد.

به گفته‌ وی یک گل رز در شرایط طبیعی بیش از یک ماه زمان برای رشد نیاز دارد که تولید‌کنندگان گل در گلخانه تعداد این روزها را به ۱۵ روز کاهش می‌دهند و همین امر موجب کاهش کیفیت گل می‌شود.

رییس اتحادیه تولید‌کنندگان گل و گیاه استان تهران تصریح کرد: زمانی که در کاشت گل و گیاه از سوی تولید‌کننده دخالت صورت می‌گیرد، کیفیت گل کاهش می‌یابد اما اگر برای رشد گل زمان داده شود و شرایط طبیعی‌تری برای پرورش آن مهیا شود قطعا گل‌ها کیفیت بیشتری را دارند و این امر نیز می‌تواند در افزایش صادرات گل موثر باشد.

سلطان محمدی کاهش مواد آلی خاک را یکی‌دیگر از عوامل بی‌بو شدن گل‌ها دانست و گفت: می‌توان در جهت بهبود خاک و شرایط زیستی گل و گیاه اقداماتی نظیر استفاده از کود جذب و آبدهی به موقع استفاده کرد.

وی افزایش صادرات گل و گیاه را در گرو افزایش کیفیت تولید دانست و اظهار کرد: تولید‌کنندگان باید علاوه بر افزایش تولید به افزایش کیفیت نیز توجه کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *