یارانه ۶۵۰۰ میلیارد تومانی به مصرف‌کنندگان گندم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی گفت: امسال دولت ۷۲۰ تومان یارانه برای هر کیلو گندم می‌دهد که اگر مصرف کشور ۹ میلیون تن باشد ۶۵۰۰ میلیارد تومان یارانه‌ای است که در این بخش داده می‌شود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، حسین صفایی در جلسه کمیته خرید تضمینی گندم استان کرمان اظهار کرد: اولین ابلاغ در زمینه خرید تضمینی گندم، تعیین تکلیف مراکز خرید بود و باید مراکز خریدی تعریف می‌کردیم که میزان گندم عرضه شده در هر استان و پراکندگی استان مورد توجه قرار می گرفت.

وی افزود: مراکز خرید، هزینه‌های تبعی دولت را اضافه می‌کند و هزینه مراکز خرید، حمل و نقل و نگهداری و سیلوداری از هزینه‌های گندم است که باید بهینه‌سازی شود.

صفایی با اشاره به اینکه ۹ مرکز خرید گندم در استان کرمان کم است، تصریح کرد: مسئولان اداره تعاون روستایی استان با مسئولان اداره کل غله جلسه‌ای داشته‌اند و تعدادی مراکز که دارای شرایط فیزیکی خرید بوده و امکان تجهیز دارند را در نظر گرفته اند که به ۹ مرکز خرید اضافه شود.

مدیر عامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار کرد: اسامی عاملان ذی حساب مراکز جدید نیز به غله اعلام و سپس از تهران احکام صادر می‌شود و در این صورت مرکز خرید هر خریدی داشته باشد، خرید دولت است.

وی با بیان اینکه استان کرمان گندم خوبی دارد، اظهار کرد: مصرف استان ۲۸۰ هزار تن است و کشت دو نوع گندم ظرفیت خوبی در کرمان است و گندم درم استان به کارخانه‌های صنعتی ماکارونی فروخته می شود.

صفایی با تاکید بر افزایش مراکز خرید تضمینی گندم در استان کرمان افزود: نباید کشاورز برای فروش گندم خود مسافت طولانی برای رسیدن به مرکز خرید طی کند و دچار مناقشه شود.

صفایی گفت: به نفع کشاورز و دولت است که کارخانه‌ها، گندم را مستقیما بخرند اما باید میزان آن مشخص شود زیرا میزان تولید گندم درم استان‌ها از موارد درخشان جهاد کشاورزی آن منطقه است.

وی تصریح کرد: کسانی که از بیرون استان برای خرید گندم بیایند باید گواهی خروج بگیرند که میزان تولید و فروش کشاورزان منطقه ثبت شود.

صفایی اظهار کرد: ۹۰ نوع محصول در عرصه های زراعی و باغی کشور تولید می‌شود و مهم ترین محصول مورد توجه گندم است زیرا میزان خودکفایی ما در این محصول هم جنبه امنیت غذایی و هم جنبه امنیت اجتماعی دارد.

وی افزود: کل خرید گندم در کشور از سال ۵۴ دولتی شده و تا سال ۷۹ کل خرید را سازمان مرکزی تعاون روستایی انجام می داد.

صفایی ادامه داد: از سال ۷۹ تا ۸۶ دولت دو مباشر (هم تعاون روستایی و هم شرکت های غله) را برای خرید انتخاب کرد و از ۸۶ تا امروز صرفا شرکت بازرگانی دولتی ایران که غله ها زیرمجموعه آن بوده اند، مجری خرید گندم بوده است.

وی اظهار کرد: بیشترین میزان خرید گندم توسط تعاون روستایی تا سال ۷۹ نزدیک به هفت میلیون تن بوده است.

مدیرعامل سازمان مرکزی تعاون روستایی اظهار کرد: از لحاظ مالی یارانه سنگینی به گندم ایران تعلق می گیرد و این یارانه مربوط به مصرف‌کننده است. پیش بینی این است که در سال جاری گندم ۱۰۵۰ تومان خریداری شود اما عملا ۱۰۶۸ تومان به کشاورز پرداخت می شود و با هزینه های تبعی تا ۱۱۵۰ تومان خواهد بود.

وی افزود: امسال دولت ۷۲۰ تومان یارانه برای هر کیلو گندم می‌دهد که اگر مصرف کشور ۹ میلیون تن باشد ۶۵۰۰ میلیارد تومان یارانه ای است که در این فصل داده می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.