ضرورت اختصاص یارانه مناسب به بخش کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

مجله اینترنتی کشاورز جوان – با توجه به اینکه بخش کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار است و چرخ محرک تمام صنایع محسوب می‌شود انتظار می‌رود دولت در گام دوم هدفمند کردن یارانه‌ها توجه بیشتری به این بخش داشته باشد.

اسماعیل شهبازی گفت: یارانه‌ای که به بخش کشاورزی تزریق می‌شود تنها می‌تواند بخش کوچکی از نیازهای کشاورز را برطرف کند به همین دلیل باید دولت توجه بیشتری را به حوزه کشاورزی داشته باشد چراکه حوزه کشاورزی صنعت اولیه و فعالیت مادر در کشور است.

وی با بیان این‌که یارانه می‌تواند از جهات گوناگونی موجب شکوفایی بخش کشاورزی شود، اظهار کرد: این نکته را باید مدنظر گرفت که تزریق یارانه به تنهایی پاسخگوی حل مشکلات کشاورزی نیست به همین دلیل باید در ابتدای امر به درآمد کافی کشاورز توجه شود.

این کارشناس کشاورزی با بیان این‌که باید یک درآمد دائمی و کافی برای کشاورز در نظر گرفته شود، گفت:‌به دلیل اینکه کشاورزی به عنوان یک فعالیت اصلی مردم شناخته شده و نسبت به بقیه صنایع از اهمیت بالاتری برخوردار است بدیهی است که باید توجه دولت نیز به این بخش بیشتر از سایر دیگر حوزه‌ها باشد.

شهبازی تصریح کرد:‌ اعتبارات اولیه از سوی دولت برای بخش کشاورزی باید افزایش یابد به گونه‌ای که کشاورز برای تولید و فروش محصولات خود انگیزه بیشتری را داشته باشد.

وی با اشاره به طرح دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها اظهار کرد: یارانه‌ای که به کشاورز داده می‌شود باید نسبت به سایر مردم بیشتر باشد چرا که کشاورز به عنوان یک تولیدکننده اصلی در کشور نقش مهمی را ایفا می‌کند.

این کارشناس با بیان این‌که تزریق یارانه نمی‌تواند پاسخگوی تمام نیازهای کشاورز باشد، گفت: باید به حوزه کشاورزی چه به منابع انسانی و چه به منایع غیر انسانی توجه بیشتر شود؛ به گونه‌ای که در تمام جلسات مجلس بحث ارتقا و توسعه کشاورزی در اولویت قرار بگیرد چیزی که در حال حاضر کمتر به آن توجه می‌شود.

شهبازی اظهار کرد: اگر یارانه بیشتری به بخش کشاورزی تخصیص یابد می‌توان با توجه به برنامه ریزی‌های کارشناسی که صورت می گیرد در جهت ارتقای بخش کشاورزی اقداماتی را انجام داد.

این کارشناس کشاورزی با بیان این‌که در حال حاضر برای توسعه و زیباسازی ایران هزینه‌های گزافی انجام می‌شود، گفت: در مقابل ۷۰ هزار روستایی که مشغول به فعالیت هستند نصف آن مقدار نیز هزینه نمی‌شود که دولت باید از الان به فکر عدم نابودی روستا ها یاشد.

به گفته وی در حال حاضر به دلیل نبود انگیزه روستاییان تمایل زیادی برای مهاجرت دارند و دولت نمی‌تواند با تزریق یارانه مانع این کار شود به همین دلیل باید توجه بیشتری را به حوزه کشاورزی داشته باشد.

این کارشناس کشاورزی با بیان این‌که باید اصل درآمد خانوارهای کشاورزی را بالا برد، گفت: از تزریق یارانه تنها می توان در جهت ترویج و آموزش بخش کشاورزی استفاده کرد؛ به طوری که بتوان از تزریق یارانه تنها به فکر توسعه و ترویج کشاورزی و افزایش آگاهی روستاییان بود.

شهبازی با اشاره به گام دوم هدفمندی‌ یارانه‌ها گفت: دولت باید سعی خود را برای تامین مالی افرادی که در زمینه کشاورزی فعالیت دارند انجام دهد و با افزایش آگاهی آن‌ها بتواند به مفهوم واقعی هدفمندی‌ یارانه‌ها دست یابد.

وی با بیان این‌که کشاورزان مکانی را برای ابراز مشکلات و دغدغه‌های خود ندارند، گفت: دولت باید به فکر بازسازی و احیا نهادهای محلی باشد.

این استاد دانشگاه افزود: شوراهایی باید وجود داشته باشند که جدا از فعالیت دولت و به صورت عرفی و مردمی فعالیت کند به گونه‌ای که به دور از صدور بخش نامه‌های دولتی تصمیماتی را برای منطقه و فروش و تولید کالاهای خود داشته باشند.

وی گفت: باید مردم روستایی برای فعالیت‌های خود از طریق این شوراها تصمیم گیری کند چرا که مشارکت دادن مردم و ایجاد پل ارتباطی با آن ها می تواند تاثیرات مطلوبی را داشته باشد.

شهبازی خاطر نشان کرد: روستاییان باید از طریق همین شوراها درباره چگونگی تزریق یارانه و قیمت گذاری کالاهای خود تصمیم گیری کنند.

منبع: ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *