وزیر کشاورزی: ۷۰ درصد نیاز کشور به روغن نباتی در داخل تولید می شود

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی اعلام کرد : ضریب خوداتکایی کشور در مقوله تولید روغن نباتی زیر ۱۰ درصد است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، محمود حجتی روز جمعه در دیدار از مزارع کشاورزی دشت عباس شهرستان دهلران به همراه استاندار و نمایندگان مردم ایلام در مجلس گفت: شوربختانه بیشترین وابستگی در حوزه کشاورزی کشور و در خصوص محصول های غذایی مربوط به روغن است.

وی اظهارکرد: دربرنامه این وزارت خانه به منظور افزایش تولید محصول های کشاورزی و از جمله روغن پیش بینی شده که در دوره ای پنج ساله بخش قابل توجهی از این کمبود کاهش یابد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود : در نظر است در برنامه بلند مدت ۱۰ ساله ای نزدیک به ۷۰ درصد نیاز کشور به روغن نباتی در داخل تولید شود.

حجتی توضیح داد: توسعه کشت کلزا راهکار تحقق این رویکرد است که کلیات آن نیز مورد تایید مسوولان ارشد کشور قرار گرفته که در این زمینه برنامه های گسترده ای در حال تهیه، تدوین و اجراست که پشتیبانی های لازم نیز از آنها انجام می شود.

وی ادامه داد: پشتیبانی های فنی، ماشین آلات، کود و نهاده ها و خرید به موقع کلزا از جمله مواردی است که مد نظر است و به جد پیگیری می شود.

وزیر جهاد کشاوزی بیان کرد: شوربختانه ساز وکارهای کشور از گذشته در پیوند با روغن طوری طراحی شده که هیچ توجهی به تولید داخلی این محصول نشده است.

حجتی از بهره برداران خواست که دولت تدبیر و امید را در تولید و کاهش وابستگی به روغن همراهی و کمک خود را برای همکاری موثر و حضور به موقع برای دریافت کلزای تولیدی در کشور آماده کنند.

وی گفت: متاسفانه امسال آن طور که باید و شاید همکاری انجام نشد و اگر این روش ادامه یابد، دولت به طور قطع شیوه دیگری اتخاذ خواهد کرد.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: مصلحت کشور در این است که همه دست به دست هم دهیم و نگاه به تولید داخل و حمایت و پشتیبانی از آن را جایگزین نگاه به بیرون کنیم.

حجتی ادامه داد: دست اندرکاران واردات روغن و کارخانه های روغن کشی همکاری موثر و به موقع در حمایت از تولید روغن داخل داشته باشند تا هم نگرانی کشاورزان رفع شود و هم ما نیز تلاش کنیم این مشکلات بر طرف شود.

به گزارش ایرنا، وزیر جهاد کشاورزی به همراه رییس سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور پنجشنبه شب وارد استان ایلام شدند.

بررسی مسائل، مشکلات و ظرفیت های بخش کشاورزی در حضور استاندار، نمایندگان مجلس و مدیران این بخش از جمله هدف ها و برنامه های سفر محمود حجتی و خداکرم جلالی به ایلام است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *