وزیر جهاد کشاورزی: تناقضات مهم دلیل کاهش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی با بیان اینکه تناقض‌های مهمی در بخش کشاورزی وجود دارد گفت: کنترل قیمت بازار توسط تعزیرات به کاهش سرمایه‌گذاری در این بخش کمک کرده است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، محمود حجتی وزیر جهاد کشاورزی در نهمین همایش دوسالانه اقتصاد کشاورزی در تهران گفت: اقتصاد کلیدی‌ترین موضوع در بخش کشاورزی است، اما امروزه با تناقض‌هایی در این بخش روبرو هستیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بخش کشاورزی در مقایسه با سایر بخش‌ها به ویژه خدمات ارزش افزوده کمتری دارد. اگر یک دامدار سرمایه‌های خود را در بخش‌هایی مانند صنعت و خدمات سرمایه‌گذاری کند، ارزش افزوده‌ بیشتری نسبت به این بخش نصیبش می‌شود.

وی افزود: البته این مسئله که بخش کشاورزی ارزش افزوده پایین‌تری دارد در اکثر کشورها چنین است و به همین دلیل سرمایه‌گذاران تمایلی به سرمایه‌گذاری در این بخش ندارند.

*ریسک در کشاورزی بالاست

حجتی همچنین با بیان اینکه ریسک در کشاورزی بالا است، گفت: پیشرفت‌های تکنولوژی بشر امروزه تنها به بخشی از این ریسک‌ها فائق آمده است، زیرا سرمایه کشاورزی همواره در معرض برف، باران، تگرگ، بیماری و آفات است و رهایی از این خطرات از مدیریت طرح خارج است. علاوه بر این حمایت‌های بیمه‌ای هم در این بخش کمتر از سایر بخش‌ها است.

*اثر منفی کنترل قیمت محصولات اساسی روی سرمایه‌گذاری

وزیر جهاد کشاورزی گفت: تولید محصولات اساسی کشاورزی برای دولت‌ها بسیار اهمیت دارد و حتی نبودن یک ساعت از این محصولات در انبارها برای کشور قابل تامل نیست. از سوی دیگر قیمت محصولات نیز برای دولت‌ها مهم است و متاسفانه برای کنترل آن تعزیراتی عمل می‌شود.

وی افزود: کنترل تعزیراتی قیمت محصولات کشاورزی باعث کاهش سرمایه‌گذاری در بخش کشاورزی خواهد شد.

حجتی گفت: در چنین شرایطی که بخش کشاورزی با تناقض‌های این چنینی روبرو است، برخی انتظار دارند، سرمایه خود به خود به این بخش تزریق شود، اما باید برای افزایش سرمایه‌گذاری راه‌های جدید و حمایت‌های ویژه‌ای باز شود.

*آب قیمت‌گذاری شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت: ۹۰ درصد محصولات کشاورزی با آبیاری تولید می‌شود، اما اغلب محصولاتی که از کشورهای دیگر وارد می‌کنیم به صورت دیم تولید می‌شوند. بنابراین باید معیار ارزش‌گذاری آب در بخش کشاورزی تغییر یابد اما در این میان برخی می‌گویند که آب ارزان به کشاورز بدهید، در حالی که در دنیا بر اساس میزان تولید ماده خشک ارزش آب را تعیین می‌کنند.

وی در ادامه به برخی انتقاد‌ها پرداخت و گفت: قیمت محصولات کشاورزی داخل را با محصولات خارج مقایسه می‌کنند در حالی که چنین مقایسه‌ای درست نیست، زیرا آیا حمایت‌هایی که در آن کشورها انجام می‌شود با حمایت‌های داخل یکی است.

بر اساس اعلام کنگره آمریکا تا سال ۲۰۲۰ این کشور ۱۰۰۰ میلیارد دلار یعنی سالانه ۱۰۰ میلیارد دلار به بخش کشاورزی کشورش یارانه خواهد داد.

حجتی افزود: اصلا معیار مقایسه‌ منتقدین چیست؟ آیا دلار ۱۳۰۰ تومانی، ۲۴۰۰ تومان یا ۳۰۰۰ تومانی است. بنابراین می‌بینیم معیارهای سنجش کاملا متفاوت است.

وزیر جهاد کشاورزی در ادامه به برخی اشکالات در بخش کشاورزی اشاره کرد و گفت: به یکباره قرنطینه دامی را حذف می‌کنند و مجوز واردات دام زنده و میوه می‌دهند که مبتلا به بیماری است و از مرزهای شرقی وارد شده و تا مرکز کشور می‌رود و اینها به یکباره تمام سرمایه‌های دامدار و کشاورز را به باد فنا می‌دهد.

وی افزود: این چنین مشکلاتی در گذشته وجود داشت و الان هم برخی مواقع دیده می‌شود.

*۱۰ خواسته وزیر جهاد کشاورزی از اقتصاد‌دانان کشور

وزیر جهاد کشاورزی گفت: سیاست‌های کلی بخش کشاورزی بر اساس اقتصاد مقاومتی برای رسیدن به تراز تجاری مثبت در بخش کشاورزی است بنابراین در این مسیر خواسته‌هایی از اقتصاد‌دانان کشور داریم که به این شرح است: فاصله تولید تا مصرف ۳۰ تا ۱۰۰ درصد است. علم اقتصاد چه راهکاری دارد؟ همچنین جایگاه تولیدکننده در ایجاد ارزش افزوده چگونه باید باشد؟

وی ادامه داد: همچنین علم اقتصاد چه برنامه‌ای برای رقابت‌پذیر کردن محصولات کشاورزی و ایجاد ارزش افزوده دارد، کدام زنجیره تولید را راهبردی می‌داند؟ فرق مزیت اقتصادی در بخش کشاورزی چگونه باید باشد؟ اقتصادی کردن کسب و کار در بخش کشاورزی چطور صورت می‌گیرد؟ چه توصیه‌ای به نظام بهره‌برداری بهینه در بخش کشاورزی دارید؟

وزیر جهاد کشاورزی همچنین از اقتصاد‌دانان خواست تا در مورد بهبود مبادله کشاورزی با سایر بخش‌ها، نظام قیمت‌گذاری، راهکارهای افزایش بهره‌وری آب در مزرعه، ارزش‌گذاری آب بر اساس تامین امنیت غذایی راهکار ارائه دهند و نیز عمده‌ترین چالش‌های بخش کشاورزی را اعلام کنند.

حجتی در پایان از انجمن علمی اقتصاد کشاورزی ایران خواست تا با ارائه اظهارات، نظرات، مقاله‌ها و بررسی‌ها واقعیت‌ها و مشکلات موجود را بررسی و برای تصمیم‌گیری در این بخش کمک کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.