صندوق حمایت ازتوسعه سرمایه گذاری کشاورزی بازوی اجرایی اقتصاد مقاومتی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس هیات مدیره شرکت و مدیر عامل مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی گفت: این صندوق با پشتیبانی مالی از تولیدات کشاورزی، بازوی اجرایی پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی به شمار می رود.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، سید عبدالکریم رضوی اردکانی افزود: امروز ۸۴ صندوق غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی با مشارکت کشاورزان تشکیل شده که ۱۰ صندوق فعالیت کشاورزی زنان روستایی و عشایری و ۳۶ صندوق شهرستانی و شش صندوق تخصصی در کشور ایجاد شده که تعداد تشکل های عضو ۶۴۳۹ و تعداد اشخاص حقیقی ۱۹ هزار و ۸۷۵ عضو دارد.

وی در خصوص جایگاه بخش کشاورزی، سرمایه گذاری و روند آن در این بخش اظهار داشت: در تمام شهرستان های کشور صندوق های حمایت از توسعه بخش کشاورزی تاسیس شده که سهام داران آنها از تشکل ها و اتحادیه های مختلف بخش کشاورزی و خود کشاورزان هستند و با تشکیل این صندوق ها نظام مالی و اعتباری و سرمایه گذاری در این بخش ساماندهی شده است.

وی تصریح کرد: بر خلاف سال های اولیه تأسیس که این صندوق با مشکلات زیادی در خصوص مشارکت افراد روبرو بودند، امروزه تجمیع منابع سهامداران بخش خصوصی از دولتی پیشی گرفته است.

مدیر عامل صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی ادامه داد: مشارکت بخش خصوصی، اتحادیه ها و فعالان عرصه کشاورزی، فعالیت این صندوق ها را افزایش داده و تبدیل به سرمایه اجتماعی بزرگی برای صندوق های غیردولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی کرده است.

رضوی با بیان اینکه صندوق حمایت از توسعه کشاورزی تنها با تخصیص اعتبارات دولتی به جایی نخواهد رسید، گفت: با ساختارسازی های صورت گرفته، اعتبارات این صندوق افزایش قابل ملاحظه ای داشته که به طور قطع در پیشبرد اهداف اقتصاد مقاومتی، فعالیت صندوق و مسائل مالی نقش بسزایی خواهد داشت.

وی درباره تأمین و امنیت غذایی، نقش کلیدی در ساختار اقتصادی کشور یعنی تولید ناخالص داخلی، اشتغال، ارزش صادرات غیرنفتی، ساختار جمعیتی (۴/۳ میلیون نفر شاغل مستقیم، معادل ۲۰ میلیون نفر فعال در بخش کشاورزی) افزود: غیر دولتی ترین بخش اقتصادی کشور در بخش کشاورزی است، چرا که حدود ۹۸ درصد فعالیت های بخش کشاورزی توسط بخش غیردولتی انجام می شود.

رضوی اردکانی متوسط سهم بخش کشاورزی را حدود ۱۳ درصد دانست و گفت: میزان سهم دریافتی از سرمایه گذاری کلی صورت گرفته در کشور در این زمینه کمتر از پنج درصد است.

وی درباره مبانی قانونی و فلسفه وجودی صندوق ها نیز اظهار داشت: بر اساس آمار متوسط نرخ رشد سرمایه صندوق ها در بخش کشاورزی ۷۸ درصد است که از مجموع پنج هزار و ۷۷۸ میلیارد ریال سرمایه صندوق ها، سهم بخش خصوصی ۵۴ درصد و سهم بخش دولتی ۴۶ درصد است.

به گفته وی، همچنین نرخ رشد تسهیلات پرداختی صندوق ها به سهامداران ۶۰ درصد برآورد شده که تنها در سال ۹۲ حدود ۲۷ هزار و ۸۳۷ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است.

وی درباره عملکرد صندوق های غیر دولتی از محل عاملیت اعتبارات دولتی(آبیاری تحت فشار؛ مکانیزاسیون) و تسهیلات پرداختی از محل صندوق توسعه ملی هم آماری ارائه کرد و افزود: از محل عاملیت اعتبارات دولتی از سال ۸۸ تاکنون ۱۱ هزار و ۷۰۹ میلیارد ریال تسهیلات پرداخت شده است که ۸۲۴ میلیارد ریال آن در سال ۹۲ بوده است.

رئیس هیات مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از توسعه سرمایه گذاری در بخش کشاورزی تصریح کرد: تسهیلات پرداختی از محل صندوق توسعه ملی در کل ۱۵ هزار و چهار میلیارد ریال بوده که ۲۲۹ میلیارد ریال آن تنها متعلق به سال ۹۲ است.

وی در خصوص برنامه های آتی صندوق های غیردولتی نیز گفت: توسعه کمی صندوق ها به ۴۰۰ صندوق، افزایش سهامداران صندوق ها، افزایش سرمایه صندوق ها به ۱۲۰ هزار میلیارد ریال تا پنج سال آینده، توانمندسازی منابع انسانی صندوق ها و توسعه نظام فناوری و تکمیل نظام شبکه ای صندوق ها از برنامه های آینده ما برای صندوق های غیر دولتی حمایت از توسعه بخش کشاورزی است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *