کشاورزی در ایران معیشتی است نه اقتصادی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مسئول توسعه فضاهای گلخانه‌ای کشور گفت: کشاورزی در کشور ما معیشتی است و اقتصادی نیست و هنگامی که کشاورزی اقتصادی شد آنگاه باید انتظارات لازم را داشته باشیم.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، زنده‌روح در اولین نشست اعضای کمیسیون کشاورزی اتاق کرمان در سال ۹۳ به تشریح وضعیت کلی گلخانه‌های استان کرمان پرداخت و گفت: در طول چهار عصر گذشته در کشاورزی ایران، رابطه بین آب، خاک، گیاه و اقلیم، محیطی بوده که توانسته کشاورزی بصورت سنتی، صنعتی، فراصنعتی و کشاورزی پایدار در راستای حفظ محیط زیست بوجود آید.

زنده روح اظهار کرد: در کشاورزی سنتی از منابع خدادادی استفاده کردیم و پس از آن بخش صنعت دخالت کرد و با ورود کودهای شیمیایی و سم، موج سبز را ایجاد کردیم و در عصر فراصنعتی به دلیل تولید بیش از حد به سمت کشاورزی تجاری رفتیم.

 

در کشاورزی سنتی به هیچ یک از منابع خدشه وارد نشد

وی با بیان اینکه کشاورزی در تجارت و بازار جهانی جای خود را باز کرده است، گفت: در کشاورزی سنتی به هیچ یک از منابع خدشه وارد نشد زیرا از آب به اندازه لازم استفاده می کردیم، زمین در کنترل ما بود و بذرها نیز از اجداد به ما رسیده بود و از این بذرها در سال های مختلف استفاده می کردیم و خود کفا بودیم و کشاورزان، منابع خود را کنترل می کردند.

زنده روح تصریح کرد: امروز به جایی رسیده‌ایم که در بحث کیفی و کمی در منابع آب، خاک، اراضی و اقلیم با مشکل روبرو هستیم و محیط زیست را نیز تخریب کردیم.

وی گفت: در طول گذر قرن های مختلف، کشاورزان استان در زمینه استفاده بهینه از منابع همت داشته‌اند و به جای اینکه کشت را افزایش دهند به فکر بهره وری بهینه از منابع آبی بودند و گونه هایی را انتخاب می کردند که با اقلیم سازگار نیستند.

 

۱۶ درصد سطح زیر کشت گلخانه‌های کشور در کرمان

وی ادامه داد: امروز که به سمت کشاورزی تولید، کنترل اقلیم و پایدار پیش می رویم باز هم کرمان بین ۱۳۰۰ تا ۱۵۰۰ هکتار کشت دارد و این استان ۱۵ تا ۱۶ درصد سطح زیر کشت گلخانه ها را به خود اختصاص می دهیم.

زنده روح با اشاره به وجود محدودیت هایی در جنوب و شمال استان اظهار کرد: در شمال شوری آب و تغییرات اقلیمی وجود دارد و اراضی پسته دچار مشکلاتی هستند که به بار نمی‌نشیند و در جنوب نیز خرما چنین وضعیتی دارد.

 

در رفسنجان کشاورزان زمین های خود را با آبی به شوری دریاچه خزر آبیاری می‌کنند

مسئول توسعه فضاهای گلخانه ای کشور با بیان اینکه منابع آب استان کرمان بشدت در حال کاهش است و از مصرف هفت میلیارد متر مکعب سالانه، شش میلیارد آن تامین می‌شود، ادامه داد: در رفسنجان و شهرهای شمال استان، کشاورزان زمین‌های خود را با آبی به شوری دریاچه خزر آبیاری می‌کنند، هزینه‌های تولید بالا رفته و وقتی که صنعت وارد بخش کشاورزی شده عملا یکسری از مسائل در اختیار کشاورز نیست، اما کشاورز باید خود را با این هزینه‌ها هماهنگ کند.

زنده روح گفت: قیمت احداث یک گلخانه نسبت به سال قبل از آن افزایش دارد که تورم نیز شامل آن می‌شود و بحث‌های تولید و کارگری نیز هست که هزینه‌های تولید را به کشاورز تحمیل می کند و البته علاوه بر این، عوامل در شمال استان مسائل دیگری نیز وجود دارد.

وی اظهار کرد: فرصت‌هایی را در جنوب استان از دست داده ایم، در استان از منابع آب و خاک به شکل مطلوب بهره‌برداری نمی‌کنیم و در حالی که بهترین شرایط اقلیمی را داریم اما از این شرایط برای تولید کمتر استفاده می کنیم.

مسئول توسعه فضاهای گلخانه ای کشور با طرح این سوال که چرا نباید در گلخانه ها از این شرایط اقلیمی خدادادی استفاده کنیم، افزود: ما هنوز در این مناطق با روش های سنتی به تولید کشت می پردازیم و بر اساس آمار وزارت جهاد کشاورزی، تولید محصولات صیفی و سبزیجات در سال ۹۰ در شمال استان بیشتر از جنوب استان بوده است.

 

راهی جز تولید گلخانه‌ای نداریم

زنده روح افزود: باید محیطی را فراهم کنیم که عوامل اقلیمی، منابع آب و خاک را کنترل کند و حداکثر بهره برداری را داشته باشیم که در این رابطه راهی به جز تولید گلخانه ای نداریم زیرا عوامل تولیدی در حال تغییر است و باید از ظرفیت ها و توانمندی های که در استان وجود دارد، استفاده کنیم.

وی گفت: باید نسبت به گلخانه ها توجه ویژه داشته باشیم و از منابع آب و خاک به نحو مطلوب استفاده کنیم که با این روش نیاز آبی ما کاهش می یابد و خاک به نوعی حذف می شود و در بهره وری مناسب از تولید اقدام موثری صورت خواهد گرفت.

مسئول توسعه فضاهای گلخانه‌ای کشور خاطر نشان کرد: چرا کارگران ما نباید آموزش دیده باشند تا کسی حق نداشته باشد آنها را بیرون کند و کشاورز نیز مطمئن باشد تا کارگر کار تخصصی انجام می دهد و به محصولش خسارت وارد نمی کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *