ایران پر از مظاهر تکنولوژی های مدرن است/کشورهای دیگر در غیاب آمریکا با ایران مشغول تجارتند

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مشاور سابق وزارت کشاورزی آمریکا در گزارشی از سفر اخیر خود به تهران، تبلیغات منفی رسانه های غربی را علیه ایران به چالش کشید و گفت: ایران پر از مظاهر تکنولوژی های مدرن است و کشورهای دیگر در غیاب آمریکا با ایران مشغول تجارتند.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از خبرگزاری تسنیم، یک مشاور سابق وزارت کشاورزی آمریکا چندی پیش برای شرکت در کنفرانس کالاهای ارگانیک به دعوت اتاق بازرگانی ایران به تهران سفر کرد.

جیم ریدل، شهروند منطقه وینونا در ایالت مینسوتای آمریکاست که از جمله افراد پیشرو در زمینه تولید محصولات ارگانیک در آمریکاست. وی مدتی برای تدوین قوانین و مقررات در این زمینه به عنوان مشاور با وزارت کشاورزی آمریکا همکاری داشته است.

ریدل در گفت‌وگو با پایگاه آمریکایی وینونا پست اظهار داشت از این سفر هیجان زده شده و از چیز هایی که در مورد مردم ایران و فرهنگشان آموخته شگفت زده شده است.
وی گفت: بر خلاف تصور عموم، این کشور فقیر یا عقب مانده نیست. ایران پر از اتومبیل ها و تکنولوژی های مدرن است که با فرهنگ ها و سنت های کهن ترکیب شده اند.

اما هیچ کدام از این اتومبیل ها و تکنولوژی های مدرن از آمریکا نمی آیند، زیرا کشور ما با ایران روابط دیپلماتیک یا تجاری رسمی ندارد. در عوض شرکت های اروپایی، آسیایی و استرالیایی هستند که محصولاتشان را به ایران می فروشند و با کشوری که دارای ۸۰ میلیون نفر جمعیت و تاریخی کهن است، رابطه برقرار کرده اند.

ریدل در ادامه افزود: «کشورهای دیگر دارند در آنجا تجارت می کنند و ما این کار را انجام نمی دهیم.»

این کشاورز آمریکایی گفت: «ایرانی ها خیلی به بحث گیاهان ارگانیک علاقمندند…آنها سازماندهی خوبی دارند. آنها از حمایت دولتی، دانشگاهی و بخش خصوصی برخوردارند. آنها واقعا مولفه های حرکت رو به جلو را دارا هستند.»

علیرغم اینکه وی علاقه داشته است تا بیشتر با فعالیت های کشاورزی ایران آشنا شود، اما تنها این فرصت را داشته است تا از یک مزرعه کشت انجیر بازدید کند. وی افزود: من از غنای کشاورزی دموکراتیک در ایران شگفت شده شدم. آنها از یک رهبری منتخب و تاریخی قوی از همکاری ها بین کشاورزان برخوردار هستند.

ریدل در این سفر از شهرهای تهران و شیراز و تخت جمشید بازدید کرده بود. تجربه بازدید وی از رستوران ها و بازارها و شب های تهران برای این شهروند آمریکایی جالب توجه بود و وی از امتزاج زندگی مدرن و سنت های این کشور با یکدیگر شگفت زده بود.

وی گفت: زنان ایرانی به رغم رعایت حجاب و تفکیک جنسیتی درست مثل مردان در خیابان ها رانندگی می کنند  و مشاغل مختلفی نظیر پزشک یا روزنامه نگاری را بر عهده دارند. این شهروند آمریکایی تاکید کرد: «زنهای ایرانی تحت ستم نیستند. آنها تحصیلکرده اند.»

ریدل افزود: تنها ۳ چیز در ایران، برای وی یادآور آمریکا بوده است که عبارتند از کوکاکولا، پپسی و محصولات شرکت اپل.

وی افزود: «مردم ایران فقط می خواهند زندگی شان را بگذرانند…آنها تاریخی بسیار عمیق و قوی دارند. مایه شرمساری است که ما روابط عادی با این کشور نداریم.»

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *