۸۴ میلیون هکتار از مراتع کشور قابلیت کشت گیاهان دارویی را دارد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون آبخیزداری سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور گفت:۸۴ میلیون هکتار از مراتع کشور قابلیت کشت گیاهان دارویی مختلف را دارد.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از ایرنا، پرویز گشتاسبی افزود: کشت گیاهان دارویی در این مراتع می تواند تحول شگرفی در اقتصاد کشور ایجاد کند.

وی با بیان اینکه بیش از هشت هزارگونه گیاهی در کشور وجود دارد اظهار کرد: از این تعداد شش هزار گونه گیاهی دارای خاصیت دارویی است که آنغوزه، باریجه، کرفس،سقز و سایر محصولات تولیدی این حوزه به صورت خام صادر می شود.

گشتاسبی فرایند توسعه و فراوری گیاهان دارویی در کشور را نیازمند تحقیق و کارهای علمی دانست و گفت: سهم ایران از تولید گیاهان دارویی در جهان کمتر از دو درصد است.

وی با اشاره به اینکه آموزش نقش تعیین کننده ای در زمینه تولید گیاهان دارویی دارد، اظهار کرد: اعتبارات دولت باید برای آموزش افراد،راه اندازی تعاونی ها و صنایع تبدیلی گیاهان دارویی هزینه شود.

گشتاسبی نوسانات قیمت استحصال گیاهان دارویی را از مهمترین مشکلات اعلام کرد و گفت: با برنامه ریزی و توسعه تعاونی ها تاحدود زیادی می توان به برطرف شدن این معضل کمک کرد.

وی نداشتن نشان مخصوص برای فروش گیاهان دارویی را از دیگر مشکلات عنوان کرد و افزود: زعفران ایرانی با قیمت هرکیلو چهل میلیون ریال خریداری و با نشان کشور اسپانیا به قیمت هر کیلو ۱۵۰ میلیون ریال صادر می شود.

گشتاسبی بیان کرد: کشت گیاهان دارویی به عنوان ظرفیتی مناسب و درآمد زا می تواند کشور را از اقتصاد تک محصولی خارج کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.