خروج تدریجی ماشین آلات فرسوده کشاورزی در دستور کار قرار دارد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس مرکز مکانیزاسیون وزارت جهادکشاورزی با بیان آنکه هم اکنون ماشین آلات مورد نیاز کشاورزی در بخش های مختلف در دست تامین است، گفت: خروج تدریجی ماشین آلات فرسوده کشاورزی نیز در دستور کار قرار دارد.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از ایرنا، کامبیز عباسی افزود: در حالی که طبق استاندارد جهانی عمر مفید تراکتور و کمباین بخش کشاورزی ۱۰ سال می باشد عمر مفید این ماشین آلات در ایران به دلیل پائین بودن هزینه های تعمیر و نگهداری حدود ۱۳ سال است.

وی اظهار داشت: خوشبختانه طی سالهای اخیر برای تامین ماشین آلات و دستگاه های مورد نیاز بخش کشاورزی اعتبارات خوبی به این بخش تعلق گرفته، اما برای مکانیزه کردن تمام مراحل تولید از جمله کاشت، داشت و برداشت محصول نیاز است، اعتبارات بیشتری به این بخش اختصاص یابد.

رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی تصریح کرد: سال گذشته ۷ هزار و ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار و امسال نیز مبلغ ۸ هزار میلیارد ریال برای توسعه مکانیزاسیون بخش کشاورزی مختلف ایجاد شده که مورد استقبال کشاورزان قرار گرفت.

عباسی ادامه داد: برای جایگزینی ماشین آلات نوین کشاورزی به جای ماشین آلات فرسوده بالای ۱۳ سال، صدور کارت سوخت و پلاک گذاری را اهرم قرار داده ایم تا کشاورزان مبادرت به تعویض ماشین آلات کشاورزی فرسوده خود کنند.

وی تصریح کرد: برای نخستین بار پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی در نیمه دوم سال ۹۲ در برخی مناطق کشور عملیاتی شد که همین امر خود منجر به خروج برخی ماشین آلات فرسوده و خودگردان کشاورزی شده است.

به گفته رئیس مرکز مکانیزاسیون کشاورزی، پلاک گذاری ماشین آلات کشاورزی توسط پلیس راهور ناجا و همکاری این مرکز در برخی استان های کشور همچون زنجان به شکل خوبی درحال اجرا است و در مابقی استان ها نیز در حال عملیاتی شدن است.

وی اضافه کرد: برای صدور کارت سوخت ماشین آلات کشاورزی با همکاری شرکت بهینه سازی مصرف سوخت نیز به نتایج مطلوبی رسیده ایم که در این اقدام کارت سوخت به ماشین آلات فرسوده اختصاص نمی یابد و کشاورزان باید برای دریافت کارت سوخت مبادرت به تعویض ماشین آلات خود و تبدیل آنها به ماشین آلات جدید کنند.

عباسی گفت: در حال حاضر بین ۹۰ تا ۹۵ درصد نیازهای ماشینی و قطعات بخش کشاورزی در داخل کشورتامین می شود و عملا توسعه مکانیزاسیون مبتنی بر تولید داخل قرار دارد.

وی ابراز امیدواری کرد که با تخصیص اعتبارات مناسب برای توسعه مکانیزاسیون و ورود ماشین آلات نوین کشاورزی بهره وری این بخش بیش از پیش افزایش یابد به طوری که کشور را به سمت خودکفایی در تولید اکثر محصولات کشاورزی برساند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *