خانه / اخبار / اخبار كشاورزی / رییس کمیسیون کشاورزی: ۷۰ درصد تالابهای کشور آسیب جدی دیده است
اخبار کشاورزی

رییس کمیسیون کشاورزی: ۷۰ درصد تالابهای کشور آسیب جدی دیده است

کشاورز جوان – رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت : بیش از ۷۰ درصد تالابهای کشور آسیب جدی دیده و بقیه این عرصه های مهم زیستی نیز در آستانه تهدید و بحران است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، عباس رجایی افزود: بخش بزرگی از آسیب وارد آمده به تالاب های کشور متوجه رفتارهای انسان با طبیعت و بخش دیگر ناشی از خشکسالی های ده سال اخیر است.

وی بیان کرد: برنامه بررسی وضعیت تالابهای کشور و راهکارهای برون رفت از این چالش ها در هشت ماه گذشته با همکاری مرکز پژوهش ها و راهبری کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس انجام شده و برآیند این مطالعات به عنوان قانون مدیریت تالاب آماده ارائه در صحن علنی مجلس است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آسیب تالاب ها تنها نابودی یک زیستگاه و عرصه طبیعی نیست بلکه آثار ثانویه متعددی بر اکوسیستم و محیط انسانی دارد و کم توجهی به مهار این آسیب ها بحران زیست محیطی را در پی دارد.

رجایی ادامه داد: در قانون تصویبی تالاب ها در کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی، مدیریت اصولی زیست بوم تالاب به صورت جامع دیده شده که از جمله مواد آن نحوه تغذیه آبی تالاب، ساماندهی امور معدنی و عمرانی ، اهمیت و احیای تنوع زیستی ، پیوست زیست محیطی دقیق تالاب ها و ارزشگذاری زیستی تالاب است.

وی بیان کرد: سازمان محیط زیست کشور مسوول حسن اجرای این قانون با همکاری دستگاه های متولی تعیین شده و با تصویب نهایی آن در صحن علنی مجلس، بستر حمایت قاطع و احیای تالاب های کشور فراهم می شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خشکی تالاب های کشور در چند سال اخیر به معضل انتشار گرد و غبار و شکنندگی زیست بوم های محلی دامن زده و باید با تعیین سهم مناسب حق آبه برای تالاب ها، علاوه بر پیشگیری از وقوع فجایعی همانند آنچه در دریاچه ارومیه رخ داده ، تحولات نامبارک ناشی از تغییرات اقلیم و آب و هوا را مهار کرد.

رجایی با تاکید بر لزوم ساماندهی و مدیریت پارازیت و امواج در کشور گفت : مجلس شورای اسلامی در پیش نویس قانون کاهش آلودگی هوا، مهار مجموعه عوامل دخیل در آلودگی شامل عوامل شیمیایی، الکترومغناطیسی، صوتی، امواج و ریزگردها را دیده است و اخیرا دولت نیز تدوین لایحه هوای پاک را در دستور کار دارد و با تسلیم آن به مجلس تلفیق موضوعات در قالب قانون جامع و قوی دنبال می شود.

همچنین ببینید

اخبار کشاورزی

توسعه کشاورزی شهری با محور گلخانه های کوچک

کشاورز جوان – معاون وزیرجهاد کشاورزی درامور باغبانی با اشاره به اهمیت صرفه جویی در …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code