رییس کمیسیون کشاورزی: ۷۰ درصد تالابهای کشور آسیب جدی دیده است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی گفت : بیش از ۷۰ درصد تالابهای کشور آسیب جدی دیده و بقیه این عرصه های مهم زیستی نیز در آستانه تهدید و بحران است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا، عباس رجایی افزود: بخش بزرگی از آسیب وارد آمده به تالاب های کشور متوجه رفتارهای انسان با طبیعت و بخش دیگر ناشی از خشکسالی های ده سال اخیر است.

وی بیان کرد: برنامه بررسی وضعیت تالابهای کشور و راهکارهای برون رفت از این چالش ها در هشت ماه گذشته با همکاری مرکز پژوهش ها و راهبری کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس انجام شده و برآیند این مطالعات به عنوان قانون مدیریت تالاب آماده ارائه در صحن علنی مجلس است.

نماینده مردم اراک، کمیجان و خنداب در مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آسیب تالاب ها تنها نابودی یک زیستگاه و عرصه طبیعی نیست بلکه آثار ثانویه متعددی بر اکوسیستم و محیط انسانی دارد و کم توجهی به مهار این آسیب ها بحران زیست محیطی را در پی دارد.

رجایی ادامه داد: در قانون تصویبی تالاب ها در کمیسیون کشاورزی،آب و منابع طبیعی، مدیریت اصولی زیست بوم تالاب به صورت جامع دیده شده که از جمله مواد آن نحوه تغذیه آبی تالاب، ساماندهی امور معدنی و عمرانی ، اهمیت و احیای تنوع زیستی ، پیوست زیست محیطی دقیق تالاب ها و ارزشگذاری زیستی تالاب است.

وی بیان کرد: سازمان محیط زیست کشور مسوول حسن اجرای این قانون با همکاری دستگاه های متولی تعیین شده و با تصویب نهایی آن در صحن علنی مجلس، بستر حمایت قاطع و احیای تالاب های کشور فراهم می شود.

رییس کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس شورای اسلامی یادآور شد: خشکی تالاب های کشور در چند سال اخیر به معضل انتشار گرد و غبار و شکنندگی زیست بوم های محلی دامن زده و باید با تعیین سهم مناسب حق آبه برای تالاب ها، علاوه بر پیشگیری از وقوع فجایعی همانند آنچه در دریاچه ارومیه رخ داده ، تحولات نامبارک ناشی از تغییرات اقلیم و آب و هوا را مهار کرد.

رجایی با تاکید بر لزوم ساماندهی و مدیریت پارازیت و امواج در کشور گفت : مجلس شورای اسلامی در پیش نویس قانون کاهش آلودگی هوا، مهار مجموعه عوامل دخیل در آلودگی شامل عوامل شیمیایی، الکترومغناطیسی، صوتی، امواج و ریزگردها را دیده است و اخیرا دولت نیز تدوین لایحه هوای پاک را در دستور کار دارد و با تسلیم آن به مجلس تلفیق موضوعات در قالب قانون جامع و قوی دنبال می شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *