پیگیری «اقتصاد سبز» در دولت مطرح است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رییس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: در دولت پیگیری موضوع اقتصاد سبز با رعایت جدی ملاحظات زیست محیطی مطرح است.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر معصومه ابتکار در نشست مشترک با وزیر و مدیران ارشد وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: هرگونه تولید و کارآفرینی بایستی با این رویکرد انجام گیرد.

وی تاکید کرد: رشد اقتصادی با ملاحظات زیست محیطی امکان پذیر است و این رشد بایستی بدون آلودگی محیط زیست، تخریب منابع طبیعی، آلودگی هوا و اتمام سفرهای آبهای زیرزمینی صورت گیرد.

معاون رییس جمهوری ادامه داد: امروزه ما نیازمند انقلابی در بخش مدیریت مصرف آب و انرژی در کشور هستیم در غیر اینصورت نمی توانیم پاسخگوی نیاز نسل آینده فرزندانمان باشیم.

ابتکار با بیان اینکه محیط زیست و صنایع و معادن کشور همگی بر یک کشتی سوار هستند، گفت: دغدغه همه ما رسیدن به رشد بالای اقتصادی، رفع بیکاری و بهبود وضع معیشت مردم است. اما باید رعایت ملاحظات زیست محیطی، رعایت الگوی مصرف آب و پرهیز از بهره کشی گسترده از طبیعت همانند کشورهای پیشرفته دنیا به رشد اقتصادی قابل قبول نایل آییم.

وی یادآور شد: فعالیت های صنعتی و معدنی بایستی خود را به اقتصاد کم آب معطوف کند و قبل از ایجاد شهرک صنعتی ابتدا مسایل زیست محیطی و ممیزی آب و انرژی دنبال شود.

بنا بر این گزارش، مهندس محمدرضا نعمت زاده نیز در جلسه بررسی موضوعات مشترک سازمان محیط زیست با بخش صنعت، معدن وتجارت گفت: یک درصد تولید ناخالص ملی ناشی از فعالیت های معدنی است و با برنامه ریزی و تلاش مضاعف می توانیم آن را به ۵ درصد برسانیم.

به گفته نعمت زاده؛ البته برای کشوری که ادعای فراوانی ذخایر معدنی را داشته این میزان بسیار کم بوده و بایستی با رعایت اصول فنی و زیست محیطی سهم فعالیت های معدنی را در تولید ناخالص ملی بالا ببریم.

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: ۳ درصد زمین های کشوردرآن عملیات بهره برداری معدن و نیز ۴ درصد در بخش اکتشافات معدنی استفاده شده است.

وی اضافه کرد: حدود یک و هشت دهم درصد منابع آب کشور در بخش صنعت و ۹۲ درصد در حوزه کشاورزی و چیزی حدود ۷ درصد مابقی در مصارف خانگی کشور مصرف می شود.

نعمت زاده افزود: ارتباطات و تعاملات بسیار مناسبی میان وزارت صنعت، معدن و تجارت و واحدهای تحت پوشش با سازمان محیط زیست وجود داشته و ادامه یافته بطوری که امروز می توان به جرأت گفت که در هر واحد و سازمان تحت پوشش این وزارتخانه ۳ الی ۵ نفر کارشناس HSE فعالیت می کنند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: مدیریت پسماندها و مدیریت منابع انسانی در حوزه محیط زیست در واحدهای صنعتی و معدنی امری الزامی است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *