زیربنای رسیدن به امنیت غذایی توجه به تحقیقات کشاورزی است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – معاون تحقیقات وزیر جهاد کشاورزی گفت: توجه به تحقیقات کشاورزی زیربنای رسیدن به امنیت غذایی است و این کار باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از فارس، روز سه‌شنبه در بازدید از پژوهشکده بیوتکنولوژی کشاورزی ایران که توسط اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور  و محمود حجتی انجام شد، اسکندر زند معاون تحقیقات وزیر جهاد کشاورزی در جمع خبرنگاران گفت: برای رسیدن به خودکفایی محصولات کشاورزی باید از افزایش تولید در واحد سطح بهره‌ بگیریم که زیربنای اصلی آن با تحقیقات کشاورزی امکان‌پذیر است.

معاون تحقیقات وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: توجه به تحقیقات کشاورزی زیربنای رسیدن به امنیت غذایی است و این کار باید در دستور کار وزارت جهاد کشاورزی قرار بگیرد، در زمینه بیوتکنولوژی تحقیقات زیادی انجام شده به طوری که در حال حاضر آماده عرضه تولید نهال‌های سالم عاری از ویروس درختان ازطریق کشت بافت هستیم.

وی اظهار داشت: تحقیقات متعددی در استفاده از ضایعات میکروارگانیزم به دست آورده‌ایم که از این روش می‌توانیم ضایعات را به مواد بازیافتی تبدیل کرده و از آنها استفاده کنیم.

زند گفت: در زمینه تحقیقات بیوتکنولوژی در تولید گیاهان تراریخته مانند پنبه تراریخته مقاوم به آفت نیز تکنولوژی‌هایی به دست آورده‌ایم.

وی افزود: تحقیقات وسیعی در زمینه نانو در حال انجام است که با حمایت‌های بخش کشاورزی و تحقیقات مدرن بیوتکنولوژی کشاورزی سهم خود را در افزایش تولید به دست می‌آوریم همچنین اخیرا تولید بیودیزل از طریق روغن و روغن‌های اضافه انجام شده که این دستاورد می‌تواند در آینده برای استفاده از سوخت‌های پاک به ما کمک کند.

وی بیان داشت: امیدواریم هر چه سریعتر اعتبار مورد نیاز برای نوسازی ناوگان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی فراهم شود. برنامه نوسازی این ناوگان به دفتر رئیس جمهور و معاونین آن ارائه شده و مورد تائید و توافق آنها قرار گرفته است.

زند بیان داشت: تحقیقات کشاورزی ایران حدود ۹۵ سال سابقه دارد و باید با نوسازی تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی به اهداف عالی نظام و کشور دست یابیم.

وی گفت: مرکز تحقیقات و بیوتکنولوژی کشور از مراکز مدرن به شمار می‌رود که مطمئنا پشتیبانی برای سایر تحقیقات ما به شمار می‌رود و باید به نوسازی ساختمان و تجهیزات آن توجه جدی شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.