واردات گندم ۲ برابر نیاز کشور فقط در یک فصل!

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در حالی که وزارت کشاورزی بر اساس برآورد میزان تولید و خرید تضمینی گندم در سال جاری، نیاز به واردات این محصول را حدود یک میلیون تن اعلام کرده، با گذشت یک فصل از سال بیش از دو میلیون تن گندم وارد شده و همچنان هم واردات ادامه دارد.

به گزارش کشاورز جوان به نقل از ایسنا، بر اساس آمار رسمی منتشر شده گمرک جمهوری اسلامی ایران طی سه ماهه نخست امسال دو میلیون و ۱۴۳ هزار تن دانه سخت گندم به ارزش بالغ بر ۷۵۱ میلیون دلار به کشور وارد شده که از نظر وزنی بیش از ۱۳۴ درصد و از نظر ارزشی بیش از ۹۶ درصد نسبت به همین بازه زمانی در سال گذشته افزایش داشته است.

البته این رشد چندین برابری واردات گندم در حالی است که پیش از این حسین صفایی، مدیرعامل سازمان تعاون روستایی درباره میزان خرید تضمینی و نیاز به واردات گندم در سال جاری می‌گوید “میزان نیاز مصرفی گندم در هر سال حدود ۹ میلیون تن است و اگر میزان خرید تضمینی گندم امسال به حدود هفت میلیون تن برسد می‌توان امیدوار بود میزان واردات گندم در سال جاری به حدود یک میلیون تن برسد و در سال‌های آینده با افزایش تولید کمی و کیفی این محصول، واردات گندم قطع شود.”

اما با ادامه این رشد فزاینده واردات گندم در بهار امسال به نظر می‌رسد رکوردی دیگر در واردات گندم به کشور به ثبت برسد چرا که واردات گندم طی دوماهه امسال حدود ۱۰۰ درصد از دوماهه نخست سال گذشته بیشتر بود.

مشخص نیست کشاورزان تا چه زمانی قرار است قربانی این سیاست‌های نادرست شوند چرا که ممکن است در شرایطی که دولت از نبود منابع اعتباری لازم و خالی بودن خزانه‌اش گلایه می‌کند آنقدر ارز به حساب واردکنندگان بریزد که دیگر پولی برای گندم‌کاران داخلی باقی نماند و مانند سال‌های گذشته گندم ایرانی قاچاق شود و گندم خارجی مهمان سفره‌های ایرانیان.

1 دیدگاه
  1. این واردات بی رویه به خاطر رانتی است که متاسفانه دولت به وارد کننده ها می دهد . این هم از سیاست های یک بام و دو هوای کشور ماست . در حالی که ثابت شده که اگر ما به التفاوت این ارز ارزان قیمتی که در اختیار وارد کننده ها قرار می گیرد برای خرید تضمینی گندم کشاورزان خودمان به قیمت واقعی و نه زیر قیمت هزینه شود هم موجب شکوفایی تولید ودمان و رونق تولیدمان می شود متاسفانه باز این راه خطا ادامه دارد و معلوم نیست تا به کی و کجا؟

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.