مجلسی ها قانع شدند / حجتی: قیمت نهاده های کشاورزی در دولت یازدهم افزایش نیافته است

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی گفت: قیمت نهاده های کشاورزی در دولت یازدهم هیچ افزایشی نداشته است و با قیمت ابلاغی دولت قبل به کشاورزان عرضه می شود.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان از پایگاه اینترنتی وزارت جهاد کشاورزی، «محمود حجتی» که برای پاسخ به سوال سیدناصر موسوی لارگانی نماینده فلاورجان درباره افزایش قیمت نهاده های کشاورزی و نیز علی ایرانپور نماینده مبارکه مبنی بر بی توجهی این وزارتخانه به تولید محصولات ارگانیک در جلسه علنی روز سه شنبه مجلس حضور یافته بود، تاکید کرد که بخش کشاورزی مورد توجه ویژه دولت قرار دارد.

وی با یادآوری این که کشاورزان بیشترین زحمات را متقبل می شوند اما کمترین بهره را می برند، بر حمایت ویژه از کشاورزان تاکید کرد و گفت: با توجه به ریسک پذیری بالای بخش کشاورزی و نیز بازه ارزش اقتصادی این محصولات در جریان مسایل اقتصادی اگر از این بخش حمایت نشود، تولیدات کشاورزان کاهش می یابد و این قشر نیز آسیب می بینند.

وزیر جهادکشاورزی با یادآوری این که دولت و مجلس در بحث آب و خاک توجه ویژه ای به بخش کشاورزی دارند، گفت: این حمایت باید در بخش تولید و پس از تولید و بویژه در مسایل مربوط به ریسک پذیری تولیدات کشاورزی نیز اعمال شود زیرا بخش کشاورزی در این دو مقوله مشکلات اساسی و جدی دارد.

حجتی تاکید کرد: نمایندگان مجلس بدانند که دلسوزان نظام و کارگزاران مردم در وزارت جهادکشاورزی عنایت خاصی به پیگیری مسایل کشاورزی داشته و دارند.

وی به سوال نماینده فلاورجان درباره افزایش قیمت نهاده های کشاورزی اشاره کرد و گفت: این وزارتخانه به دنبال این موضوع است که قیمت نهاده های کشاورزی که در اختیار کشاورزان قرار می گیرد، حداقلی باشد و کمترین افزایش را داشته باشد اما همه عوامل مربوط به آن در اختیار وزارت جهاد کشاورزی نیست.

وزیر جهاد کشاورزی ادامه داد: درباره کود کشاورزی باید گفت که قیمت این نهاده از زمان روی کار آمدن دولت یازدهم افزایش نیافته است و این وزارتخانه با همان قیمتی که در دولت قبل توسط معاون اول رییس جمهور ابلاغ شده بود، کود در اختیار کشاورزان قرار می دهد.

حجتی با یادآوری این که وزارت جهادکشاورزی به هر کیسه کود شیمیایی حدود ۴ تا ۵ هزار تومان یارانه اختصاص می دهد، گفت: برای مثال قیمت کود شیمایی اوره طبق مصوبه دولت قبل هر کیسه ۳۰ هزار و ۶۰۰ تومان است که با افزودن قیمت های جانبی مانند حمل و نقل به قیمت ۳۵ هزار تومان در اختیار کشاورزان قرار می گیرد.

وی با یادآوری این که تامین کود، همیشه یکی از معضلات کشاورزان بوده است، اظهار داشت: در یک سال گذشته کمتر جایی بوده که تقاضا برای این نهاده بوده باشد و نتوانسته باشیم کود به کشاورزان عرضه کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: هم اکنون حدود ۲۰۰ هزار تن کود اوره و نزدیک ۴۵۰ هزار تن کود فسفات قابل عرضه در انبارهای شرکت های وابسته به دولت وجود دارد که قابل عرضه است.

حجتی درباره کاهش ریسک پذیری بخش کشاورزی نیز به نمایندگان مجلس توضیح داد: ریسک و مدیریت ریسک باید در بخش بیمه حل می شد؛ بخش محدودی از ریسک را به رغم همه تلاش هایی که شده و می شود، توانسته ایم در بیمه محصولات کشاورزی اعم از خشکسالی و تگرگ حل کنیم.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: متاسفانه اعتبارات اختصاصی در ردیف مربوط به بیمه محصولات کشاورزی فوق العاده محدود و کارایی آن فوق العاده پایین است و این وزارتخانه مجبور است بقیه اعتبارات مربوط به این بخش را از ردیف های مربوط به حوادث غیرمترقبه اختصاص دهد.

حجتی با یادآوری مکانیسم اداری طولانی برای استفاده از اعتبارات مربوط به حوادث غیرمترقبه برای جبران خسارات وارده به محصولات کشاورزی اظهار داشت: این اعتبارات ابتدا باید در ستاد حوادث مطرح و پس از تصویب در این ستاد باید از طریق معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی به دولت پیشنهاد شود تا پس از تصویب دولت، به این بخش اختصاص یابد.وی یادآور شد: خوشبختانه تا امروز در چارچوب این مکانیسم نزدیک به هزار میلیارد تومان دولت به مشکلات مربوط به کشاورزان در بخش حوادث غیرمترقبه اختصاص داده ضمن این که حدود ۱۶۰۰ میلیارد تومان نیز در حال طی کردن مراحل تصویبی خود است.

وزیر جهادکشاورزی گفت: خساراتی که در ارتباط با حوادث به کشاورزان و بخش کشاورزی ایجاد شده بیش از ۱۱ هزار میلیارد تومان است که در چنین شرایطی اعتبارات اختصاصی پاسخگو نیست.

حجتی با ارایه اسناد مربوط به پیگیری های صورت گرفته برای حل این مشکل تاکید کرد: دولت مرتب موضوع را دنبال می کنند ولی مشکلات فوق العاده زیاد است و امیدواریم با کمک مجلس این مسایل را حل کرد.

میزان مصرف کود شیمیایی در ایران از سرانه دنیا کمتر است

وزیر جهادکشاورزی در پاسخ به سوال علی ایرانپور نماینده مبارکه مبنی بر تولید محصولات سالم و ارگانیک نیز گفت: وظیفه و دغدغه اصلی این وزارتخانه تامین غذای سالم و پیگیری این امر مهم است.

حجتی با ارایه آماری به نمایندگان اظهار داشت: یک درصد از اراضی کشاورزی دنیا را در اختیار داریم ولی سمی که در کشور ما مصرف می شود ۰٫۶۵ درصد سمی است که در دنیا مصرف می شود یعنی ایران از متوسط سرانه دنیا کمتر سم مصرف می کند.

وی افزود: در دهه ۷۰ خورشیدی ما ۴۰ هزار تن سموم شیمیایی مصرف می کردیم که این رقم امروز به ۲۰ هزار تن رسیده است اما هنوز این عدد را بالا می دانیم و برنامه های زیادی داریم که این عدد را کاهش دهیم.

وزیر جهادکشاورزی یادآور شد: مشکلی که ما داریم «بد مصرف کردن» است که باید با آن مقابله جدی کنیم.

وی با بیان این که این وزارتخانه در حال ایجاد ساز و کارهایی برای مقابله و کنترل بد مصرف کردن سموم شیمیایی در کشاورزی است، اظهار داشت: این امر بویژه در محصولاتی چون سیب زمینی و پیاز پیگیری می شود.

حجتی یادآور شد که این وزارتخانه هماهنگی هایی را در دولت بویژه با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و موسسه استاندارد برای جلوگیری از «بدمصرف کردن» سموم شیمیایی در کشاورزی داشته است.

وی درباره تولید محصولات ارگانیک در کشور به آمارهای جهانی در این زمینه استناد کرد و گفت: ساز و کارهایی برای تولید این محصولات پیش بینی شده است ضمن این که سطح اختصاص یافته به محصولات ارگانیک در کشور نسبت به متوسط جهانی خوب است.

افزایش ۷۰ درصدی خرید تضمینی گندم

وزیر جهاد کشاورزی در بخش دوم توضیحات خود در جلسه علنی مجلس با اشاره به افزایش ۷۰ درصدی خرید تضمینی گندم در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته گفت: تاکنون ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و انتظار می رود بین ۷ تا ۷٫۵ میلیون تن گندم دیگر خریداری شود.

حجتی با تاکید بر این که در مدت زمان خدمت من در دولت علیرغم افزایش هزینه ها کود شیمیایی گران نشده است، خاطرنشان کرد: وزارت جهاد کشاورزی طرح افزایش محصولات کشاروزی را در چارچوب اقتصاد مقاومتی به دولت تقدیم کرد که در شورای اقتصاد هم به تصویب رسید.

وی با بیان اینکه بخشی از علت کاهش محصولات طبیعی بوده و بخشی از آن هم مربوط به نارسایی در بخش پشتیبانی است اظهار داشت: در زمینه تولید گندم که از اقلام حساس است امروز در مقیاسه با مدت زمان مشابه سال گذشته میزان خرید تضمینی ۷۰ درصد افزایش یافته است بطوری که در تاریخ ۳۱/۴/۹۳، ۵ میلیون و ۲۰۰ هزار تن گندم از کشاورزان خریداری شده و انتظار می رود ۷ تا ۷٫۵ میلیون تن دیگر از کشاورزان خریداری شود.

حجتی اضافه کرد: طرح افزایش بقیه محصولات کشاورزی و همچنین نحوه حمایت از تامین نهاده ها را دنبال کردیم و در افق ۵ یا ۱۰ ساله برنامه افزایش تولید محصولاتی همچون گندم، برنج، جو، شکر، کنجاله، ذرت و پنبه را تصویب کرده ایم که مورد تصویب شورای اقتصاد نیز قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه مدیریت ریسک ارضی محصولات از مهمترین مسایلی است که کشاورزان از آن رنج می برند گفت: در این زمینه کشاورز باید مورد حمایت جدی قرار بگیرد که این امر در دستور کار وزارتخانه بوده است.

به گفته وی بخشی از این حمایت ها الزامات قانونی و خریدهای تضمینی است که در بخش محصولات زراعی در ماه اول بودجه مورد نیاز را از دولت گرفتیم.

وی خاطرنشان کرد: در بحث محصولات باغی در ۳ سال اخیر خرید تضمینی به تصویب دولت نرسید و امسال بعد از چند سال در این زمینه به دولت برنامه لازم را ارایه کرده ایم که امیدواریم مورد تصویب قرار گیرد.

حجتی با بیان اینکه خرید تضمینی سایر محصولات نظامات ساختاری خاص خود را دارد گفت: در زمینه قیمت شیر که مشمول خرید تضمینی هم نبود باید نظامی تعریف شود که حساسیت های دولت و همچنین چگونه زنجیره کردن محصول با صنعت دنبال شود.

وی ادامه داد: در میادین میوه و تره بار باید تحول ساختاری در قالب یک برنامه بلند مدت دنبال شود و نمی توان ساختارهای سنتی را یک روزه نوسازی کرد و به نظامات هوشمند تبدیل کرد.

وی همچنین گفت: شب و روز وقت گذاشته ایم که مشکل کشاورزان را که بیشترین زحمت و کمترین دستمزد را دارند حل بکنیم.

وی همچنین با اشاره به برنامه های وزارت جهاد برای عرضه محصولات سالم و ارگانیک گفت: در نظر داریم در برخی از محصولات همچون سیب زمینی و پیاز که احتمال خطر استفاده بیش از حد از کود شیمیایی وجود دارد استاندارد اجباری داشته باشیم.

وی تهیه ابلاغ کد ۱۶ رقمی، بانک اطلاعات محصول سالم کشور، مبارزه بیولوژیک و غیرشمیایی، فرهنگ سازی گسترش محصولات سالم، ارایه مجوز به کلینیک های گیاه پزشکی و همچنین ثبت ۲۹ عامل جدید بیولیوژیک را از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی در این راستا عنوان کرد.

یادآور می شود،پس از طرح سوال در جلسه علنی مجلس و توضیحات کامل حجتی درباره قیمت نهاده های کشاورزی، اقدامات انجام شده برای کاهش ریسک تولید محصولات کشاورزی و برنامه ریزی برای تولید محصولات سالم و ارگانیک، این دو نماینده اعلام کردند که از توضیحات وزیر جهادکشاورزی قانع نشده اند و از این رو توضیحات وزیر جهادکشاورزی به رای نمایندگان مجلس گذاشته شد.

نمایندگان مجلس نیز با ۱۳۰ رای موافق، ۸۸ رای مخالف و ۱۳ رای ممتنع از مجموع ۲۴۳ نماینده حاضر در جلسه علنی اعلام کردند که توضیحات وزیر جهاد کشاورزی قانع کننده بوده است.

1 دیدگاه
  1. در بخش بازار میوه و تره بار که مقام محترم وزارت فرموده اند ” نمی شود یک شبه نظام سنتی بازار را مدرن کرد” باید گفت اگر اراده باشد حداقل می گفتید از فلان نقطه شروع کرده ایم و برای مرحله اول فلان اقدام را کرده ایم یا می کنیم ولی وزیر محترم با این جواب نشان دادند که برای حل معضل بازار محصولات کشاورزی همانطور که تا بحال منفعل و بی رمق بوده اند خواهند ماند و نباید از انها امیدی داشت.
    این در حالی است که همین الان امکاناتی وجود دارد که میتوان برنامه ریزی برای کنترل و تنظیم عرضه و هدایت عرضه به کانال صحیح و بدور از تاخت و تاز دلالها را مدیریت کرد ، فقط اراده می خواهد که تاکنون در وزرای کشاورزی ما نبوده.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.