زمین‌خواری و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی کشاورزی با مجوزهای قانونی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس در خصوص زمین‌خواری و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی کشاورزی با مجوزهای قانونی هشدار داد.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از خبرگزاری فارس ، شمس‌الله شریعت‌نژاد در حاشیه بازدید از اراضی کشاورزی شهرستان عباس‌آباد با اشاره به جولان سودجویان در اراضی کشاورزی و زراعی مناطق شمالی، اظهار کرد: در برخی موارد زمین‌خواری و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی کشاورزی با مجوزهای قانونی صورت می‌گیرد.

وی با درخواست از دولت برای ورود جدی به مبارزه با پدیده زمین‌خواری و تغییر کاربری غیرقانونی اراضی افزود: دولت برای مقابله با این پدیده با دو گروه سوداگران که با استفاده از روابط خاص و کشاورزان که مجبور به فروش زمین هستند به دو شکل متفاوت برخورد کند.

شریعت‌نژاد اظهار داشت: در بحث تغییر کاربری اراضی دولت باید در ابتدا سواستفاده‌کنندگان و سپس کشاورزانی که مجبور به این کار هستند را در نظر گرفته و با این دو گروه برخورد متفاوت داشته باشد.

نماینده مردم عباس‌آباد، تنکابن و رامسر در مجلس شورای اسلامی تصریح کرد: در بحث تغییر کاربری اراضی، افرادی هستند که با دریافت مجوزهای غیرقانونی با استفاده از کانال‌ها و روابط خاص کار خود را پیش می‌برند.

عضو کمیسیون کشاورزی، آب و منابع طبیعی مجلس با بیان اینکه این افراد سواستفاده‌گر زمین را با قیمت ارزان می‌خرند و با قیمت بسیار بالایی می‌فروشند، تأکید کرد: باید با این افراد به صورت جدی برخورد شود.

شریعت‌نژاد تصریح کرد: گروه دوم که در بحث تغییر کاربری زمین مورد توجه‌اند، مردمی هستند که زمین‌های زراعی را با قیمت ناچیز می‌فروشند که باید بررسی شود چرا سود و منفعت اقتصادی لازم برای فعالیت‌های زراعی وجود ندارد و مردم زمین‌های کشاورزی حاصلخیز را با قیمت بسیار پایینی می‌فروشند.

این نماینده مردم در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در شمال کشور بهترین و حاصلخیزترین زمین‌ها فروخته می‌شود، خاطرنشان کرد: این کار دو علت دارد یکی اینکه واحد اراضی در منطقه قطعات‌اش کوچک بوده و دوم اینکه کشاورزی در این واحدها اقتصادی نیست پس برای رفع این مشکلات باید به کشاورزان تسهیلات کم‌بهره و تضمین خرید داده شود تا با کاهش ریسک کشاورزی انگیزه کشاورزان برای ماندن در زمین‌های کشاورزی و ادامه فعالیت در این اراضی افزایش یابد.

وی با یادآوری اینکه کشاورز در روستا است و از روابط بین‌الملل و چگونگی واردات و صادرات خبر ندارد، اذعان داشت: چون ریسک کار کشاورزی بسیار بالا است مردم زمین‌ها را می‌فروشند و دولت باید به این موضوعات توجه ویژه‌ای داشته باشد.

شریعت‌نژاد ادامه داد: در حال حاضر مردم شمال کشور مشکل آب دارند و باغات مردم در حال خشک شدن است که باید برای این مشکل نیز چاره‌ای اندیشیده شود.

به گزارش فارس، در سال‌های اخیر به دلیل احداث شهرک‌ها و ویلاسازی‌های غیرمجاز در حاشیه شهر عباس‌آباد بخش عمده‌ای از اراضی کشاورزی این منطقه در معرض فروش و نابودی قرار گرفت.

عدم وجود طرح جامع و تفضیلی شهر عباس‌آباد شهرداری این شهر را با مشکلات عدیده مواجه کرده که انتظار می‌رود مسئولان امر هرچه سریع‌تر نسبت به اعلام این طرح اقدام کنند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *