خانه / اخبار / اخبار كشاورزی / وزیر جهاد کشاورزی: بخش عمده تسهیلات به توسعه کشت گلخانه ای سوق یافته است
اخبار کشاورزی

وزیر جهاد کشاورزی: بخش عمده تسهیلات به توسعه کشت گلخانه ای سوق یافته است

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی گفت: بخش عمده تسهیلات به ویژه از محل صندوق توسعه ملی را در جهت توسعه سرمایه گذاری به بخش کشت گلخانه ای سوق داده ایم.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان به نقل از ایرنا، ˈمحمود حجتیˈ در حاشیه مراسم بهره برداری از واحد تولید نهال گلخانه ای در شهرستان چناران واقع در شمال خراسان رضوی طی گفت و گو با ایرنا افزود: امروز با توجه به محدودیت منابع آب از جمله راههایی که موجب صرفه جویی فوق العاده ای در مصرف آب کشاورزی می شود توسعه کشتهای گلخانه ای است.

وی گفت: ایران در این بخش ضعیف است اما در خراسان رضوی وضعیت از سایر مناطق کشور نیز ضعیفتر است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: در برخی مناطق در توسعه گشتهای گلخانه ای جلوتراما در خراسان رضوی عقب هستیم ولی در سالهای اخیر مردم اهمیت این نوع روش کشت را دریافته اند لذا این بخش در حال توسعه است.

وی گفت: اکنون باید بخشی از تولید کشاورزی به ویژه صیفی و سبزی را با توجه به محدودیت منابع آبی به سمت گشت گلخانه ببریم.

حجتی در ادامه اظهارداشت: توسعه گلخانه ها در خصوص تولید انواع گلهای شاخه ای و زینتی نیز با توجه به بازارداخلی و تقاضای درحال افزایش و در امر صادرات و مزیتهایی که در منطقه در زمینه گلهای زینتی داریم ، ضروری می باشد.

وی افزود: باید بسیار بیش از آنچه تاکنون انجام داده ایم به بحث گلخانه ها بپرداریم.

وزیر جهاد کشاورزی با اشاره به اینکه ˈشرکت شهرکهای کشاورزیˈ در قانون برنامه پنجم توسعه پیش بینی شده بود گفت: سعی کردیم ظرف یک سال گذشته این شرکت را فعال کرده و ردیف اعتباری برای آن اختصاص دهیم.

وی افزود: بخش عمده ای تسهیلات به ویژه از محل صندوق توسعه ملی را هم در جهت توسعه کشت گلخانه ای سوق داده ایم.

حجتی ابراز امیدواری کرد کسانی که اهلیت کار در این حوزه و توان مدیریت و تخصص لازم را دارند ورود یابند و با کمک آنها و نیز تسهیلات دولتی در شرق کشور و مشهد گلخانه ها توسعه یابند.

وی همچنین سطح گلخانه های خراسان رضوی را ۱۱۰ هکتار و بسیار ناچیز عنوان و بیان کردو گفت : برنامه ای تعریف شده که ظرف سه سال این سطح به هزار هکتار افزایش یابد که عموما در محدوده پیرامونی مشهد خواهد بود و تحقق آن می تواند الگویی خوب برای توسعه در این حوزه برای سایر نقاط کشور باشد.

مرکز شهرستان ۱۲۶ هزار نفری چناران در ۶۱ کیلومتری شمال غرب مشهد واقع است.

همچنین ببینید

اخبار کشاورزی

پیش نویس سند ملی علم و فناوری در حوزه کشاورزی تدوین شد

کشاورز جوان – رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی از تدوین پیش نویس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code