۲ روز پس اعلام رییس گمرک؛ عوارض صادرات گوسفند مجددا حذف شد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در حالی که دو روز پیش – سی‌ام شهریور – رییس گمرک ایران از وضع مجدد تعرفه ۳۲۰ هزار تومانی برای صادرات گوسفند خبر داد، یک مقام مسئول در وزارت جهاد کشاورزی اعلام کرد این تعرفه مربوط به سال‌های گذشته بود که با مذاکرات صورت گرفته مجددا حذف شد.

به گزارش مجله اینترنتی کشاورز جوان، نکته قابل توجه اینجاست که صادرات دام زنده سبک طی ماه‌ گذشته برای جلوگیری از ضرر و زیان دامداران بدون اخذ عوارض از سوی وزارت جهاد کشاورزی آزاد اعلام شد که کرباسیان، رییس گمرک از وضع مجدد تعرفه ۳۲۰ هزار تومانی برای هر رأس گوسفند خبر داد و گفت: این تعرفه به صورت ناگهانی اعلام شده است.

اکنون یکی از مسئولان وزارت جهاد کشاورزی درباره چگونگی صادرات دام زنده به خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفت:‌ تعرفه ۳۲۰ هزار تومانی برای صادرات گوسفند مربوط به سال ۱۳۹۱ بود که گمرک تصور می‌کرد باید همچنان این تعرفه حدود ۶۰ درصدی را اعمال کند.

وی افزود: پس از بحث و بررسی‌های مجدد و مذاکرات صورت گرفته در دولت این تعرفه مجددا حذف شد و مسئولان به این نتیجه رسیدند که برای حمایت از دامدارانی که تولیداتشان روی دستشان باقیمانده و در حال زیان کردن هستند، نیازی به وضع تعرفه جدید برای دام زنده نیست.

البته تغییر ناگهانی سیاست‌گذاری‌های داخلی در حوزه‌های مختلف تجاری از جمله وضع و حذف تعرفه‌ برای دیگر کالاهای وارداتی و صادراتی مانند زعفران پیش از این هم سابقه داشته و برای تاجران دردسرهای فراوانی ایجاد کرده است.

اما به نظر می‌رسد برای ساماندهی مناسب بازار داخلی و صادراتی محصولات کشاورزی باید هماهنگی‌ بیشتری میان نهادهای مربوطه صورت گیرد تا چنین ابهاماتی باعث وضع و حذف یک شبه تعرفه برای محصولات تجاری نشود و بازرگانان داخلی و مشتریان خارجی را سردرگم نکند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *