نامه بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی کشور به نوبخت در مورد قیمت خرید تضمینی گندم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – در پی اعلام قیمت خرید تضمینی گندم، بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی کشور اقدام به ارسال نامه ای به دکتر محمدباقر نوبخت معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری کرده اند که متن آن به شرح ذیل است:

باسمه تعالی

امام خمینی (ره): خودکفایی در کشاورزی، مقدمه ای برای استقلال و خودکفایی در زمینه های دیگراست.[صحیفه امام(ره) – ج ۲۱، ص ۱۵۸]

امام خامنه ای (مدظله العالی): لازم است نگاه دولت و سیاستهای دولتی به بخش کشاورزی، نگاه حمایت باشد؛ همه‌جای دنیا هم همین‌جور است؛ از بخش کشاورزیبه‌وسیله‌ی دولت­ها حمایت می­شود.[۱۶ تیر ۱۳۹۳]

 

جناب آقای دکتر محمدباقر نوبخت

معاونت محترم برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری

با سلام

پیرو اعلام قیمت خرید تضمینی محصول راهبردی گندم، بسیج دانشجویی دانشگاه های کشاورزی این ضرورت را احساس نمود کهنکاتی را به مجموعه متولیان امنیت غذایی کشور متذکر شود:

۱-   همانطور که مستحضر هستید سلطه غذایی به عنوان اصلی ترین حربه­ی کشورهای مستکبر برای وابسته کردن ملت­های مستضعف در جهان، سال­هاست که مورد استفاده قرار گرفته؛ در این میان محصول اساسی گندم،شرایط حساس تری داشته و اغلب کشورها تمام تلاش خود را برای خودکفا شدن و قطع وابستگی به طرق مختلف، در این محصول بکار گرفته اند.

۲-   جمهوری اسلامی ایران که داعیه دار مبارزه با استکبار جهانی است، ضروریست برنامه ریزی مشخصی برای تأمین امنیت غذایی به عنوان پایه اصلی استقلال ملی، داشته باشد؛ از این­رو ارتقاء ضریب خودکفایی در محصولات اساسی به عنوان مهمترین شاخص امنیت غذایی، باید در اولویت تصمیمات دولت قرار گیرد.

۳-   یکی از شیوه های موثر برای نیل به خودکفایی در تولید گندم، خرید تضمینی این محصول از سوی دولت و با قیمتی متناسب با نرخ تورم نهاده های تولیدی است که علاوه بر افزایش حجم تولید در داخل، موجب افزایش حجم خرید دولتی نیز خواهد شد.

۴-   یکی از دستاوردهای دولت در سال گذشته افزایش حجم خرید گندم از کشاورزان بوده که نتیجه اعلام به موقع و با قیمت مناسب خرید تضمینی این محصول بود. با توجه به تأکید صریح سیاست های اقتصاد مقاومتی بر لزوم افزایش تولید داخلی نهاده و کالاهای اساسی (بویژه در اقلام وارداتی) و همچنینضرورت خودکفایی در تولید گندم، انتظار می رود رویکرد گذشته دولت در این رابطه تداوم یابد و قیمت خرید تضمینی گندم بر اساس نرخ تورم نهاده های تولید تعیین گردد.

۵-   طبق گزارش بانک مرکزی، میانگین نرخ تورم نهاده های تولید غلات در سال گذشته ۵۴ درصد بوده که بر این اساس، قیمت خرید تضمینی گندم برای سال زراعی پیش­رو می بایست متناسب با این نرخ، تعیین گردد. در حالیکه قیمت فعلی اعلام شده از سوی دولت (۱۱۵۵ تومان) نمی تواند پاسخگوی هزینه های تولید این محصول باشد.

۶-   پیش بینی می­شود تعیین قیمت نامناسب خرید تضمینی گندم از یک طرف و کاهش سهم حق­آبه بخش کشاورزی از طرف دیگر، کاهش شدید حجم تولید گندم در سال زراعی پیش­رو را به دنبال خواهد داشت که موجب کاهش ضریب خودکفایی می­شود.

۷-   در پایان ضمن تأکید بر لزوم افزایش قیمت خرید تضمینی گندم، از دولت محترم درخواست می شود نگاه ویژه ای به بخش کشاورزی و امنیت غذایی داشته باشد؛ چراکه تأمین امنیت غذایی مقدمه دستیابی به استقلال ملی خواهد بود.

امضاء کنندگان:

بسیج دانشجویی پردیس کشاورزی و منابع طبیعی دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی پردیس ابوریحان دانشگاه تهران

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز

بسیج دانشجویی دانشگاه رامین اهواز

بسیج دانشجویی دانشگاه گرگان

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه باهنر کرمان

بسیج دانشجویی دانشکده کشاورزی دانشگاه تبریز

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *