رییس سازمان دامپزشکی خواستار شد: افزایش اعتبارات برای مقابله با بیماری‌های دامی

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

رییس سازمان دامپزشکی گفت:‌ با توجه به وظایف گسترده حاکمیتی در حوزه دامپزشکی و تامین بهداشت دام، خواستار افزایش اعتبارات برای انجام هر چه بهتر انجام این وظایف هستیم.

 

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، مهدی خلج امروز – دوشنبه – به مناسبت روز ملی دامپزشکی اظهار کرد: دامپزشکی نقش اساسی در عرصه اقتصاد ملی، بهداشت عمومی و تجارت بین الملل دارد اما این وظایف و نقش مهم برای برخی از مسوولان ارشد نظام به اندازه کافی تبیین نشده است.

وی افزود: تامین بهداشت دام به عنوان مهمترین مولفه حفظ سرمایه دامی در حوزه دام، طیور و آبزیان یکی از مهمترین وظایف دامپزشکی است؛ به گونه ای که در تحقیقات انجام شده، آمده است اگر در کشاورزی تلفیقی از دامپروری نباشد سودآوری چندانی ندارد؛ بنابراین دام به عنوان ارزش افزوده بخش کشاورزی بوده و تامین بهداشت آن مهمترین مولفه حفظ سرمایه دامی است.

 

رییس سازمان دامپزشکی افزود: باید در کشوری که با ۱۵ همسایه در معرض هجوم انواع بیماری‌ها قرار گرفته است توجه بیشتری به حوزه دامپزشکی می‌شود.

خلج خاطرنشان کرد: طی ۱۱ ماه گذشته دو بار با هجوم بیماری‌های دامی از مرزهای غربی و شرقی کشور مواجه شدیم که اگر تشخیص سریع بیماری و کنترل آن از طریق اعمال ضوابط قرنطینه‌ای و جلوگیری از انتقال و جابجایی دام انجام نمی شد مشکلات عدیده‌ای به وجود می‌آمد اما خواستار تقویت قرنطینه‌ و اختصاص بودجه برای مواقع اضطرار و مقابله سریع با بیماری های دامی هستیم.

 

وی با بیان این‌که ۲۸ درصد از ارزش افزوده تولیدات دامی به دامپزشکی اختصاص دارد، گفت: سازمان دامپزشکی به حدی در مجامع بین المللی اعتبار دارد که صادرات یک کیلوگرم محصولات دامی هم بدون انعقاد تفاهم نامه با کشورها و مجوز دامپزشکی امکان پذیر نیست.

 

رییس سازمان دامپزشکی اعلام کرد: دامپزشکی دارای ظرفیت‌های بسیاری است؛ به گونه ای که در حال حاضر ۱۶۸ کارخانه تولید داروی دامپزشکی وجود دارد که ۳۵۰ قلم دارو در سال تولید می کند. همچنین تاکنون مجوز تولید ۱۲۰۰قلم دارو صادر شده و هزار قلم داروی دیگر نیز وارداتی است که حدود ۵۰۰ میلیون دلار گردش مالی واردات مواد اولیه داروهای دامپزشکی است.

 

خلج تصریح کرد: دامپزشکی فعالیت گسترده ای دارد واین سازمان با گستره فعالیت کنونی‌اش باید نگاه اعتباری ویژه‌ای به آن شود چرا که در حال حاضر علیرغم نیروی انسانی کم تاکنون ۲۰ هزار نفر از وظایف تصدی گری خود را برون سپاری کرده‌ایم اما برای انجام وظایف حاکمیتی مانند نظارت در کشتارگاه‌ها و برخی وظایف تصدی گری مانند واکسن در مناطق صعب العبور بدون دامپزشکی دولتی مجرب نمی توانیم این وظایف را انجام دهیم.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *