وزیر کشاورزی:‌ برنج نیاز نباشد وارد نمی‌کنیم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – وزیر جهاد کشاورزی از ادامه ممنوعیت واردات برنج تا پایان امسال در صورت عدم نیاز داخلی خبر داد و گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی امضاء طلایی نداریم و طبق قانون همه یکسانند.

به گزارش خبرنگار ایسنا، محمود حجتی در جمع اعضای اتاق بازرگانی ایران اظهار کرد: برنج در سال گذشته بیش از نیاز کشور وارد شد و در شش ماهه نخست امسال نیز حدود ۷۰۰هزار تن واردات این محصول صورت گرفت که با تولید داخلی با انباشت زیادی در انبارهای کشور مواجه شدیم.

وی افزود: هم اکنون در حال ارزیابی وضعیت موجودی برنج کشور هستیم که پس از پایان فصل تعرفه آن اگر کشور با کمبودی مواجه نباشد ممنوعیت واردات آن تا پایان سال ادامه پیدا می‌کند.

امضاء طلایی برای صادرات نداریم

وزیر جهاد کشاورزی گفت: برای صادرات محصولات کشاورزی اصرار بر این داریم تا روش صدور مجوز را تغییر دهیم به گونه‌ای که دیگر مجوز دادن برای صادرات به صورت کوپنی، دستوری و خاص تلقی نشود چرا که در صادرات محصولات کشاورزی همه یکسانند و می‌توانند با رعایت قوانین قرنطینه‌ای کشور به این حوزه ورود پیدا کند و امضاء طلایی برای هیچ کس وجود ندارد.

بی‌برنامگی عامل اصلی خشکسالی کشور

حجتی اعلام کرد: در حال حاضر کشور با بحران آب و خشکسالی مواجه شده که دلیل آن بیشتر از آن که تغییر اقلیم و بارش کم باشد بی‌برنامگی بوده است و برای حل آن باید راه اشتباهی که در گذشته رفته‌ایم را برگردیم. چرا که در گذشته نیز کشاورزان با همین اقلیم و شرایط محصولات مورد نیاز کشاورزی خود را تولید کرده‌اند.

وی ادامه داد: در حال حاضر گفته می‌شود که ۱۰ میلیارد متر مکعب بیش از ظرفیت سفره‌های زیرزمینی آب برداشت شده است اما وقتی یک سوم چاه‌های کشور غیر مجاز است، مسلما چنین شرایطی به وجود می‌آید.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی در جلسه اخیر مسوولان وزارت نیرو با حجتی و معاونانش در خصوص حل مسائل مرتبط با بحران آب و مدیریت ۲۰۷ دشت در کشور راهکارهای مناسبی ارائه شده که باید با کمک مردم و هماهنگی دستگاه‌ها آن را انجام دهند.

کشاورزان ایرانی گران‌ترین آب را در جهان در اختیار دارند

حجتی اظهار کرد: در حال حاضر ایران ۹۰ درصد محصولات کشاورزی‌اش با آبیاری تولید می‌شود و این میزان بیش از دو برابر استاندارد جهانی است و از سوی دیگر مصرف آب در بخش کشاورزی بالاست اما کشاورزان در این زمینه مقصر نیستند و مسوولان کشور باید پاسخگوی این موضوعات باشند چرا که کشاورزان ایرانی گران‌ترین آب را در جهان در اختیار دارند.

اختصاص ۱۰ میلیارد دلار اعتبار برای بهینه‌سازی مصرف آب

وی گفت: دولت طی یکسال گذشته به مساله آب در کشور توجه جدی کرده است چرا که علاوه بر ردیف‌های بودجه جاری در دو وزارتخانه نیرو و جهاد کشاورزی از دی ماه گذشته تا کنون ۱۰ میلیارد دلار اعتبار از محل صندوق توسعه ملی برای تامین و بهبود مصرف آب در بخش کشاورزی اختصاص یافته که بی‌سابقه بوده است. همچنین ردیف اعتباری سیستم‌های نوین آبیاری در وزارت جهاد کشاورزی از حدود ۳۰۰ میلیارد تومان در سال گذشته به هزار و ۳۰۰ میلیارد در سال جاری افزایش یافته است.

وزیر جهاد کشاورزی افزود: بر اساس بودجه‌های اختصاص یافته به وزارت جهاد کشاورزی برنامه‌های اجرای عملیات بهینه سازی مصرف آب و تجهیز اراضی کشاورزی را به استان‌ها ابلاغ کردیم تا فعالیتهای خود را در این زمینه گسترش دهند همچنین طرح کلان افزایش بهره‌وری در مصرف آب با سیستم‌های نوین آبیاری تهیه شده و در حال تقدیم به رییس جمهوری است تا بتوانیم طی فرآیندی ۱۰ ساله گام بلندی در این زمینه در کشور برداریم.

اختصاص هزار میلیارد تومان از یارانه‌ها به کشاورزی

حجتی اعلام کرد: اخیرا هزار میلیارد تومان از اعتبارات کسب شده دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها به بخش کشاورزی اختصاص پیدا کرد که درصددیم آن را از طریق سیستم بانکی به دو هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان تسهیلات ارزان ‌قیمت برای بخش کشاورزی تبدیل کنیم.

وی ادامه داد: همچنین ۱۰ درصد از منابع ریالی صندوق توسعه ملی به کشاورزی اختصاص یافته که درصددیم آن را از طریق سیستم بانکی در اختیار بخش کشاورزی قرار دهیم اما بانک‌ها برای ارائه تسهیلات باید از نرخ‌های ترجیحی استفاده کنند که در این راستا درصددیم تا از طریق وجوه اداره شده دولت نرخ سود بانکی برای بخش کشاورزی را کاهش دهد.

اجرای قانون انتزاع برای صنایع تبدیلی در انتظار توافق دو وزیر

وزیر جهاد کشاورزی اظهار کرد: قانون انتزاع در صنایع هنوز اجرایی نشده و همچنان منوط به تفاهمی است که باید با وزارت تجارت صورت گیرد اما در حال حاضر آنچه اتفاق می‌افتد در قالب شرایط قبل از تصویب این قانون است به گونه‌ای که صنایع کوچک در اختیار بخش کشاورزی و صنایع بزرگ در اختیار وزارت تجارت است.

شرکت بازرگانی دولتی واگذار شده است

وی افزود: همچنین دولت به عنوان مرجع تصمیم‌گیری واگذار شدن شرکت بازرگانی دولتی به وزارت جهاد کشاورزی را تصویب کرده است و این مصوبه ماه گذشته ابلاغ شد اما درباره تنظیم بازار در حوزه اصناف بخش بازرگانی و در حوزه عمده فروشی، تامین و عرضه وزارت جهاد کشاورزی مسوول پاسخگویی است که بر اساس گزارش‌های بانک مرکزی طی شش ماه گذشته کمترین افزایش قیمت در بخش عمده در حوزه محصولات کشاورزی رخ داده است.

احداث انبار و استخر در اراضی کشاورزی تغییر کاربری نیست

حجتی اعلام کرد: احداث انبار، استخر و الزامات کشاورزی در اراضی کشاورزان، مصداق تغییر کاربری نیست و جزو کشاورزی حساب می‌شود.

تولید خمیر مرغ در کشور مشکلی ندارد

وی اظهار کرد: ممکن است برخی تولیدکنندگان خمیر مرغ در واحدهای دست دوم بدون نظارت دست به تخلفاتی زده باشند که باید با آنها برخورد شود اما تولید این محصول در کشور مشکلی ندارد و این موضوع که تولید خمیر مرغ با نظارت سازمان دامپزشکی پیگیری شود با وزارت بهداشت توافق شده است.

الگوی کشت با حرف زدن اجرا نمی‌شود

وزیر جهاد کشاورزی گفت:‌ الگوی کشت با حرف زدن اجرایی نمی‌شود، دولت باید با تمام توان به این مساله ورود پیدا کند که به عنوان مثال راهبردی در وزارت جهاد کشاورزی تدوین شده تا بر اساس آن همه تولیدات سبزی و صیفی کشور در فضای گلخانه‌ای صورت گیرد که اجرای این طرح در فرآیندی بلند مدت ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیون متر مکعب برای کشور صرفه‌جویی آب به همراه دارد اما اگر دولت بخواهد برای اجرای الگوی کشت به صورت دستوری تولید محصولی را به جای محصول دیگر به کشاورز توصیه کند باید مابه‌التفاوت آن را به تولید کننده پرداخت کند.

هیچ گاه به دنبال حذف معاونت باغبانی نبودم

حجتی گفت: برخی تصور می‌کنند که در دولت هشتم حذف معاونت باغبانی در دوره من در دستور کار قرار گرفته که این در حالی است که هیچ گاه به دنبال حذف این معاونت نبودم و پس از ادغام معاونت باغبانی با معاونت زراعی وزارت جهاد کشاورزی نسبت به این موضوع انتقاد داشتم و پس از بازگشتم به وزارت جهاد کشاورزی مجددا این دو معاونت را احیاء کردم.

وی اظهار کرد: اگر تولید کود پستاته و فسفاته در کشور ممکن است باید حمایت شود اما معدن‌کاران باید به شکنندگی اقلیم و منابع طبیعی کشور توجه کنند به گونه‌ای فعالیت کنند تا کمترین آسیب به طبیعت وارد شود.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.