خانه / اخبار / اخبار كشاورزی / سهم ۵۰ درصدی ایران از پسته صادراتی دنیا
اخبار کشاورزی

سهم ۵۰ درصدی ایران از پسته صادراتی دنیا

کشاورز جوان – عضو هیات رییسه انجمن پسته ایران گفت: در حال حاضر پسته ایران حدود ۵۰ درصد کل پسته صادراتی دنیا را تشکیل می دهد و نسبت وزن مغز پسته به پوست آن بسیار بالاست و این از ویژگی های پسته ایران در مقایسه با محصولات دیگر کشورهاست.

مهدی آگاه امروز در نشست مشترک اعضای اتاق کرمان با هیات تجاری کشور ترکیه اظهار کرد: ۳۰۰ هزار هکتار سطح باغات پسته ایران است و ۶۰ درصد از کل تولید پسته ایران در استان کرمان صورت می گیرد.

وی افزود: از کل تولید پسته ایران حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن قابلیت صادرات دارد که هر ساله صادر می شود و این تفاوت، مربوط به برداشت سالانه است.

آگاه بیان کرد: پسته ایران انواع مختلفی دارد که شامل ارقام تجاری پسته نیز می شود که از جمله می توان به پسته های فندقی، اکبری، احمدآقایی و کله قوچی اشاره کرد.

عضو هیات رییسه انجمن پسته ایران اظهار کرد: انجمن پسته ایران در سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرده و حدود ۴۰۰ عضو دارد و هدف انجمن گرد هم آوردن تولیدکنندگان، فرآوری کنندگان و تجار پسته است.

در این نشست مهمت ایت، عضو هیات تجاری ترکیه گفت: یکی از اهداف ما از سفر به کرمان آشنایی نزدیک با تجار کرمان بوده و امیدواریم از این جلسات نتیجه عملی داشته باشیم.

وی افزود: هدف دیگر این است که تاسیسات، مزارع و باغات پسته کرمان را ببینیم.

به گزارش ایسنا، انجام کارهای مشارکتی در تولید، تجارت و بازاریابی پسته، تبادل اطلاعات در زمینه کودهای شیمیایی، فعالیت باغداران کرمان و … از دیگر اهداف هیات تجاری ترکیه از سفر به کرمان مطرح شد.

منبع: ایسنا

همچنین ببینید

اخبار کشاورزی

پیش نویس سند ملی علم و فناوری در حوزه کشاورزی تدوین شد

کشاورز جوان – رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج وزارت جهادکشاورزی از تدوین پیش نویس …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

code