سهم ۵۰ درصدی ایران از پسته صادراتی دنیا

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – عضو هیات رییسه انجمن پسته ایران گفت: در حال حاضر پسته ایران حدود ۵۰ درصد کل پسته صادراتی دنیا را تشکیل می دهد و نسبت وزن مغز پسته به پوست آن بسیار بالاست و این از ویژگی های پسته ایران در مقایسه با محصولات دیگر کشورهاست.

مهدی آگاه امروز در نشست مشترک اعضای اتاق کرمان با هیات تجاری کشور ترکیه اظهار کرد: ۳۰۰ هزار هکتار سطح باغات پسته ایران است و ۶۰ درصد از کل تولید پسته ایران در استان کرمان صورت می گیرد.

وی افزود: از کل تولید پسته ایران حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ هزار تن قابلیت صادرات دارد که هر ساله صادر می شود و این تفاوت، مربوط به برداشت سالانه است.

آگاه بیان کرد: پسته ایران انواع مختلفی دارد که شامل ارقام تجاری پسته نیز می شود که از جمله می توان به پسته های فندقی، اکبری، احمدآقایی و کله قوچی اشاره کرد.

عضو هیات رییسه انجمن پسته ایران اظهار کرد: انجمن پسته ایران در سال ۲۰۰۷ فعالیت خود را آغاز کرده و حدود ۴۰۰ عضو دارد و هدف انجمن گرد هم آوردن تولیدکنندگان، فرآوری کنندگان و تجار پسته است.

در این نشست مهمت ایت، عضو هیات تجاری ترکیه گفت: یکی از اهداف ما از سفر به کرمان آشنایی نزدیک با تجار کرمان بوده و امیدواریم از این جلسات نتیجه عملی داشته باشیم.

وی افزود: هدف دیگر این است که تاسیسات، مزارع و باغات پسته کرمان را ببینیم.

به گزارش ایسنا، انجام کارهای مشارکتی در تولید، تجارت و بازاریابی پسته، تبادل اطلاعات در زمینه کودهای شیمیایی، فعالیت باغداران کرمان و … از دیگر اهداف هیات تجاری ترکیه از سفر به کرمان مطرح شد.

منبع: ایسنا

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.