ضرورت واکسیناسیون گسترده برای مقابله با طاعون بز

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – یک مقام دامپزشکی فائو اظهار کرد طاعون بز میلیون‌ها کشاورز کوچک در سراسر آفریقا و آسیا را تضعیف کرده اما کارزار ایجاد شده برای ریشه کن کردن این بیماری از حمایت کمتری نسبت به توقف بیماری جنون گاوی یا ابولا برخوردار بوده است.

به گزارش ایسنا، سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (فائو) اعلام کرد طاعون نشخوارکنندگان کوچک یا طاعون بز، گوسفندان و بزها را که برای معیشت بیش از ۳۰۰ میلیون دامدار در جهان در حال توسعه حیاتی هستند، از بین می‌برد و حداقل دو میلیارد دلار در سال به کسانی که یارای مقابله با آن را ندارند، ضرر می‌زند.

بر اساس گزارش فائو، با وجود واکسیناسیون موثر که می‌تواند از حیوانات حفاظت کند بیماری طاعون بز در ۱۵ سال گذشته به بیش از ۶۰ کشور گسترش یافته است.

جوآن روبروث، مدیر دامپزشکی فائو به بنیاد تامسون رویترز گفت: ما ابزارهایی برای ریشه کن کردن این ویروس در منشا آن داریم اما اراده سیاسی یا منابع لازم را نداریم زیرا این بیماری کشورهای فقیر را هدف گرفته است.

به گفته وی، طرح ریشه کن کردن این ویروس تا سال ۲۰۳۰ از طریق واکسیناسیون و روشهای دیگر بین چهار تا هفت میلیارد دلار هزینه خواهد داشت.

نهادهای سازمان ملل تاکنون درخواست رسمی برای اهدای کمک صادر نکرده اند و انتظار می‌رود عمده پول لازم برای مقابله با طاعون بز از سوی دولت‌های کشورهایی فراهم شود که این بیماری دامنگیر آنها شده است.

بر اساس این گزارش، ویروس طاعون بز در شکل کنونی برخلاف بیماریهای دیگری مانند ابولا که از حیوانات به انسان منتقل می‌شوند، نمی‌تواند به انسان منتقل شود با اینهمه بر معیشت کشاورزان تاثیر گذاشته و کودکان کشورهای فقیر را از دریافت پروتئین مورد نیاز محروم کرده است.

طبق برآورد فائو، تقاضا برای گوشت و شیر گوسفند و بز در آفریقا به میزان ۱۳۷ درصد از سال ۲۰۰۰ تا ۲۰۳۰ رشد خواهد کرد و میزان رشد تقاضا در آسیا از این هم بیشتر خواهد بود.

طاعون بز به تامین این مواد غذایی لطمه زده و باعث افزایش قیمت آنها و دشوار شدن خرید آنها برای مردم کم بضاعت شده است.

هشت درصد از ۱٫۲ میلیارد گوسفند و بز جهان در مناطقی هستند که طاعون بز در آن شیوع پیدا کرده است.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.