معاون وزیر کشاورزی: با واردات همه نوع گندم مخالفیم

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: واردات انواع گندم خوراکی، دوروم و دامی از سال ۱۳۹۶ ممنوع شد اما برخی افراد که در سال های ۱۳٩١ و ۱۳٩٢ برای این امر ارز گرفتند الان برای واردات فشار می آورند که ما به هیچ عنوان موافق نیستیم.

«علی اکبر مهرفرد» چهارشنبه در حاشیه دهمین جشنواره و نمایشگاه محصولات ارگانیک اضافه کرد: این افراد در سال ۱۳٩٢ می توانستند پس از ثبت سفارش تا ۶ ماه واردات داشته باشند و حتی تا ۶ ماه پس از آن نیز قابل تمدید بود.
وی ادامه داد: البته اکنون این کالا به گمرک وارد شده اما تاکنون ترخیص نشده است.
مهرفرد یادآوری کرد: از سال ۱۳٩۴ واردات گندم های خوراکی ممنوع شد و فقط گندم دوروم خاصه پاستا و ماکارونی وارد می شد که آن هم از سال ۱۳٩۶ ممنوع شد.

**ورود موقت گندم به شرط صادرات آزاد است
این مسئول تصریح کرد: ورود موقت گندم با قیمت های بین المللی و فرآوری و صادرات آن آزاد است و منعی ندارد.
وی اضافه کرد: این افراد حتی درصورت ورود موقت گندم نیز باید با مراجعه به بانک مرکزی مبلغ ارز آن زمان را با نرخ ارز امروز مطابقت دهند.

** برنامه صادراتی برای مازاد سیب
معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور بازرگانی گفت: با مازاد تولید سیب روبروییم که برای صادرات آن تلاش داریم.
مهرفرد درباره علت افزایش قیمت نهاده های دامی و به تبع آن گرانی مرغ و تخم مرغ اعلام کرد: افزایش قیمت ارز و تغییر قیمت جهانی برخی کالاها محدودیت هایی در پی داشته که موجب افزایش قیمت نهاده های دامی در بازار مصرف شده است.
وی ادامه داد: مکاتباتی با بانک مرکزی داشته ایم تا بدون محدودیت درباره نهاده های دامی ارز تخصیص داده شود، به واردکنندگان نیز ابلاغ کرده ایم نهاده ها را با قیمت های مناسب ارایه کنند.
«در ابلاغی به شرکت پشتیبانی امور دام قرار شد نهاده های دامی بدون واسطه، به هر اندازه و با قیمت مناسب در اختیار تشکل ها قرار می گیرد».
به گفته مهرفرد، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نیز به این موضوع ورود پیدا کرده است تا این محصولات با قیمت مناسب عرضه شوند و وارد کنندگان بتوانند از این محل بخشی از هزینه های خود را تامین کنند و از محل فروش نیز درصدی سود ببرند.
وی تصریح کرد: به شرکت های مباشر از جمله شرکت پشتیبانی امور دام نیز ابلاغ کرده ایم تا بدون واسطه و به میزان لازم نهاده در اختیار تشکل های تولیدکننده قرار دهند تا قیمت ها در بازار به تعادل برسد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی افزود: اگر دلایل افزایش قیمت مرغ و تخم مرغ منطقی باشد، سازمان حمایت از تولیدکنندگان و مصرف کنندگان روی قیمت ها تجدید نظر خواهند کرد.

**ممنوعیت ثبت سفارش واردات برنج، به طور موقت است
وی درباره ممنوعیت ثبت سفارش برنج خارجی و افزایش قیمت این نوع برنج در بازار داخلی گفت: ثبت سفارش برنج به طور موقت ممنوع است.
به گفته وی، نیاز مصرفی برنج کشور در سال حدود سه میلیون تن است که حدود ٢.٢ میلیون تن آن از تولیدات داخلی و ٨٠٠ هزارتن از محل واردات تامین می شود.
معاون وزیر جهاد کشاورزی در اموربازرگانی افزود: در پنج ماهه نخست امسال به همین میزان برنج وارد کشور شد.
وی با تاکید براین که برنج تولید داخل و وارداتی به میزان کافی در کشور وجود دارد و کمبودی نداریم اظهارداشت: بخشی از مشکلات بازار فعلی مربوط به نظام توزیع است و اکنون در حال بررسی این موضوع هستیم.
مهرفرد تصریح کرد: پس از نتیجه بررسی ها ممکن است دوباره ثبت سفارش را برقرار کنیم یا توقف آن را ادامه بدهیم.
این مسئول گفت: تلاش داریم مشکل موجود در نظام توزیع را برطرف کنیم، البته نظام توزیع در مسئولیت اصناف و اصناف هم تحت پوشش وزارت صنعت، معدن و تجارت است که باید با همکاری هم این مشکل را حل کنیم.

** میوه شب عید تامین است
مهرفرد اظهارداشت: امسال میوه شب عید تامین است و کمبودی در این زمینه نداریم.
وی اضافه کرد: با توجه به اینکه در سالهای گذشته به دلیل سرمازدگی مشکلاتی داشتیم امابه نظر می رسد امسال با مشکلی روبرو نشویم.
وی تاکید کرد تولیدات کشاورزی تحت تاثیراقلیم و حوادث غیرمترقبه مثل سرمازدگی، تگرگ و بارندگی است.
به گزارش ایرنا، دهمین جشنواره و نمایشگاه تولیدات ارگانیک از بیست و دوم آذرماه تا اول دی‌ماه به مدت ١٠ روز در بوستان گفت‌وگوی تهران برگزار می‌شود.
این نمایشگاه همه روزه از ساعت ٩ تا ٢١ میزبان علاقه مندان است.
هیات استانداردهای ملی ارگانیک امریکا «کشاورزی ارگانیک» را نظام مدیریت تولید اکولوژیکی تعریف کرده است که به تقویت و گسترش تنوع زیستی و چرخه های بیولوژیکی و فعالیت های بیولوژیکی خاک می پردازد.
این نظام بر پایه کمترین بهره برداری از نهاده های خارج از مزرعه و نیز اقدام های مدیریتی برای بازسازی نگهداری و تقویت توازن اکولوژیکی بنا شده است.
از ۱۹۶ کشور دنیا، ۱۷۹ کشور به کشت ارگانیک دست زده اند.
بر اساس آخرین آمار نهادهای بین المللی، در سال ٢٠١۶ گردش مالی محصولات ارگانیک ۹۰ میلیارد بود و پیش بینی می شود در سال ٢٠١٧ از مرز ١٠٠ میلیارد دلار بگذرد.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *