خرید شیر خام زیر قیمت مصوب اوضاع دامداران را وخیم کرد

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت با وجود اینکه چند سال است نرخ مصوب هر کیلوگرم شیر خام ۱۴۴۰ تومان تعیین شده است، اما این نرخ عملیاتی نشده است به طوری که در برخی نقاط کشور ۸۵۰ تومان نیز به فروش می‌رسد.

علیرضا عزیزاللهی اظهار کرد: با توجه به اینکه سازمان حمایت مصرف کنندگان و تولیدکنندگان در حال بررسی قیمت محصولات صنایع فرآورده‌های لبنی است ما نیز به این سازمان پیشنهاد دادیم که درباره نرخ شیرخام تجدید نظر کنند.

وی افزود: صنایع لبنی اینطور انعلام می‌کنند که ۶۵ تا ۷۰ درصد هزینه‌های تولید محصولات لبنی ناشی از شیر خام است که با در نظر گرفتن قیمت فعلی ۱۳۰۰ تومانی هر کیلوگرم شیر خام نرخ شیر پاستوریزه برای مصرف کننده نهایی یعنی مردم نباید ۳ هزار تومان باشد.

* هزینه خوراک دام ۲۵ درصد افزایش یافت

مدیر عامل اتحادیه صراسری دامداران ایران ادامه داد: وضعیت برخی دامداران کشور وخیم شده و هزینه‌های تولید آنها بالا رفته است به طوری که قیمت یونجه‌ای که هر ساله ۷۵۰ تومان خریداری می‌شد و به ۱۵۰۰ تومان افزایش یافته و دو برابر شده است.

وی تصریح کرد: قیمت جو به ۱۰۰۰ تومان و ذرت ۹۰۰ تومان رسیده است و میانگین هزینه‌های خوراک دام دامداران به طور متوسط ۲۵ درصد افزایش یافته است.

عزیزاللهی با آنالیز قیمت شیر پاستوریزه برای مصرف کننده گفت: اگر قرار باشد نرخ مصوب هر لیتر شیر خام دامداران رعایت شود و به قیمت ۱۴۴۰ تومان از آنها خریداری شود و با در نظر گرفتن اینکه ۵۰ درصد هزینه کارخانجات از شیر خام باشد قیمت هر لیتر شیر برای مصرف کننده حداکثر ۲۸۸۰ تومان است.

* دولت نرخ خود را در خرید شیر خام رعایت نمی‌کند

مدیر عامل اتحادیه سراسری دامداران کشور ادامه داد:‌ زمانی که هر لیتر شیر (تتراپک) ۳۰۰۰ تومان به فروش می‌رسد یعنی باید قیمت هر کیلوگرم شیر خام از دامداران ۱۵۰۰ تومان خریداری می‌شد اما این مهم روی نداده است.

عزیزاللهی افزود: قیمت هر کیلوگرم شیرخام هنوز در برخی نقاط کشور ۸۵۰ تا ۹۰۰۰ تومان و حداکثر قیمت محصول ۱۳۵۰ تومان است، در حالی که نرخ مصوب این محصول ۱۴۴۰ تومان است.

وی گفت: حتی خود دولت نیز در خرید توافقی شیر خام نرخ مصوب خود رعایت نمی‌کند به طوری که سازمان تعاون روستایی هر کیلوگرم شیر خام را از دامداران ۱۳۰۰ تومان خریداری می‌کند.

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *