حمایت همه جانبه دولت از جامعه عشایر کشور

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در linkedin
اشتراک گذاری در email
اشتراک گذاری در print

کشاورز جوان – رئیس سازمان عشایر کشور گفت: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی دولت های یازدهم و دوازدهم بیشترین حمایت را از جامعه تولید کننده عشایر داشتند.

کرمعلی قندالی در حاشیه بازدید خود از یازدهمین نمایشگاه گردشگری در گفت و گو با خبرنگاران افزود: دولت تدبیر و امید تاکید فراوانی بر توانمندسازی عشایر دارند و در این راستا دولت از طریق تسهیلات ارزان قیمت به خوبی از این جامعه حمایت کرده است.
وی تصریح کرد: با پیشنهاد دولت تخصیص یک میلیارد دلار تسهیلات اعتباری از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی برای عشایر در اولویت برنامه ریزی های کلان قرار گرفت و پیش بینی می شود یک هزار میلیارد تومان از محل این تسهیلات با سود ۶ درصد و دوره برگشت ۵ الی ۷ ساله از طریق سازمان و تشکلها در مسیر تولید و اشتغال عشایر تزریق شود.
قندالی یکی از اهداف بلند مدت سازمان عشایر کشور را ایجاد تنوع درآمد در حوزه های مختلف اعلام کرد و گفت: در این راستا تعدادی پروژه در زمینه های خود کفایی عشایر در سراسر استان های کشور در حال اجرا است.
وی خاطرنشان کرد: ایجاد زنجیره گوشت قرمز، کشت گیاهان دارویی، توسعه صنایع دستی و گردشگری از جمله ظرفیت های عظیمی است که می تواند برای عشایر درآمدزا باشد.
رئیس سازمان عشایر کشور یادآور شد: عشایر استان های سراسر کشور نگران تسهیلات اعتباری نباشند و وارد فعالیتهای جدید در زمینه گیاهان دارویی ، گردشگری و صنایع دستی شوند چرا که دولت از تمامی این فعالیتها حمایت می کند.
وی همچنین درباره حضور عشایر استان های سراسر کشور در نمایشگاه های بین المللی داخلی و خارجی اشاره کرد و گفت: حضور فعال، پویا و مولد جامعه عشایری در این نمایشگاه ها ما را دلگرم می کند و با حمایت هایی که دولت انجام داده این جامعه عشایری سرزنده و پویا در چنین نمایشگاه ها حضور پیدا می کنند.
رئیس سازمان عشایر کشور اظهار کرد: با همکاری معاونت روستایی و مناطق محروم معاون اول رئیس جمهوری نمایشگاه توانمندی های جامعه عشایر و روستائیان سراسر کشور همچون سال گذشته در محل نمایشگاه بین المللی تهران در اسفندماه برگزار می شود.

** عشایر استان تهران نیز فعال و پویا هستند
مدیرامورعشایراستان تهران نیز در حاشیه این بازدید به خبرنگار ایرنا افزود: جامعه حدود ۳ هزار خانواری عشایری این استان همچون عشایر استان های سراسر کشور فعال و پویا هستند.
هاتف ممیزی اظهار کرد: عشایر استان تهران در سال گذشته حدود ۶۷ هزار تن محصول تولید کردند و حدود ۲۰ درصد دام سبک استان تهران در اختیار جامعه عشایری قرار دارد.
وی خاطرنشان کرد: حضور عشایر در مسیرهای صعب العبور و سخت استان ها برای کشور یک امنیت قابل ملاحظه ای ایجاد کرده اند چرا که عشایر سراسر کشور حافظان محیط زیست و مرزبانان کشور و نظام هستند.
یازدهمین نمایشگاه بین المللی گردشگری از تاریخ سوم تا ششم بهمن ماه از ساعت ۹ صبح الی ۱۸ عصر پذیرای شهروندان است.
در این نمایشگاه تعدادی از عشایر استان های سراسر کشور با پرپایی سیاه چادرهای عشایری و اجرای جشن ها و آئین های محلی دستاوردهای خود را به نمایش می گذارند.

 

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *